Ako si ochránite kartu a peniaze na dovolenke

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Foto: Banky.sk

BRATISLAVA 25. júna (WBN/PR) – V zahraničí platia rovnaké pravidlá pre bezpečnosť používania kariet ako na Slovensku. V prvom rade by ste si na kartu mali dávať pozor ako na peniaze a nepohadzovať ju kde kade po hotelovej izbe či na pláži.

Pri platbe kartou a výbere hotovosti z bankomatov treba byť tiež obozretný a zadávať PIN číslo tak, aby ho nemohol nikto odpozorovať.

„Odporúčame sledovať, či vám po transakcii príde SMS správa. Ak príde SMS o transakcii, ktorú ste nerealizovali, je potrebné telefonicky kontaktovať banku a kartu zablokovať,“ radí Lukáš Tomis, hovorca online banky Zuno. Je dobré zapísať si telefónne číslo do kontaktného centra banky na bezpečné miesto, aby bolo po ruke.

Lenka Lendacká, hovorkyňa Poštovej banky, radí byť pri PIN čísle ešte opatrnejší. „PIN číslo si zapamätajte a doklad, na ktorom ho máte uvedené, zničte,“ tvrdí Lendacká. Okrem toho radí nikdy nepísať PIN číslo na platobnú kartu a ani si ho neukladať do peňaženky spolu s kartou.

Základné pravidlá bezpečnosti používania platobných kariet na dovolenke

• Skontrolujete si či máte platobnú kartu podpísanú. Ak nie urobte tak, lebo niektorí obchodníci ju môžu odmietnuť prijať

• Platobnú kartu nezverujte inej osobe, ani jej neprezrádzajte vaše PIN číslo

• PIN číslo si zapamätajte a doklad, na ktorom ho máte uvedený, zničte

• Nikdy si nepíšte PIN číslo na platobnú kartu, ani si ho neukladajte do peňaženky

• Pokiaľ vám PIN číslo nevyhovuje, zmeňte si ho v ktoromkoľvek bankomate ešte pred odchodom na dovolenku

• Pri zadávaní PIN čísla buďte opatrný, klávesnicu si prekryte rukou. Dbajte na to, aby pri výbere z bankomatu čakajúci za vami dodržali diskrétnu zónu

• V prípade, že vám bankomat nevydá celú sumu bez zobrazenia upozornenia na displeji bankomatu, odporúčame vám, aby ste od bankomatu neodišli a zavolali políciu.

• Nepoužívajte bankomaty, ktoré sú pozmenené alebo neosvetlené.

• Kartu chráňte pred mechanickým poškodením a magnetickým poľom.

• Pri platbe platobnou kartou v obchode či reštaurácii nespúšťajte vašu kartu z dohľadu. Personál predajne či reštaurácie by nemal s vašou platobnou kartou nikam odchádzať. Máte právo požadovať vykonanie transakcie pod vašim dohľadom

• V prípade, že ste svoju platobnú kartu stratili alebo vám bola odcudzená, bezodkladne túto skutočnosť nahláste.

• Zriaďte si SMS notifikáciu, ktorá vám umožní, že budete vedieť o každej transakcii, ktorá sa na vašom účte vykoná. Tak rýchlo zistíte, či vaša platobná karta bola zneužitá.

S kartou sa radšej nekúpte

Platobná karta je síce plastová a vydrží veľa, ale môže sa poškodiť, ak sa s ňou vykúpete v mori. „Základom karty pre jej použitie je čip, a preto je potrebné chrániť hlavne ten. Je možné, že mu morská slaná voda nebude robiť dobre a môže dôjsť k jeho poškodeniu,“ tvrdí Tomis zo ZUNO banky.

Na druhej strane Lenka Lendacká z Poštovej banky nepredpokladá, že by došlo k poškodeniu funkčnosti magnetického prúžku či čipu v prípade, že kartu klient namočí do mora. Voda však môže zotrieť váš podpis alebo zadné trojčíslo teda CVC kód, ktorý budete potrebovať pri nákupe cez internet a telefonické objednávky.

„Pokiaľ má klient platobnú kartu poškodenú či inak nefunkčnú, je potrebné, aby sa obrátil na svoju banku a požiadal o jej prevydanie,“ dodáva hovorkyňa Poštovej banky.

Foto: Banky.sk

Portál BANKY.sk vznikol v roku 1998. Denne prináša aktuálne správy z bankového diania doma i v zahraničí. Okrem správ pravidelne ponúka exkluzívne rozhovory s top manažérmi bánk na Slovensku. Uľahčuje čitateľom orientáciu v bankových produktoch a pomáha im pri správnom výbere. Súčasťou portálu je aj odborné poradenstvo na aktuálne témy, kde sa čitatelia môžu dozvedieť viac o riešení svojich praktických otázok z oblasti bankových služieb. Okrem iného tam nájdete aj aktuálne kurzové lístky a finančné kalkulačky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Banky.sk