Predčasné voľby a priebeh spočítavania hlasov predznamenali, ako budú vyzerať povolebné rokovania. Eufóriu po exit polloch vystriedala realita výsledkov. Keď „kalkulačky“ zrátali parlamentné kreslá, bolo vymaľované.
Progresívne Slovensko (PS) sa v porovnaní s poslednými voľbami výrazne zlepšilo, ale zostalo za očakávaniami veľkej časti mestského publika.
Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023
Výsledky predčasných volieb na Slovensku 2023, zvolení poslanci a účasť (online)
V Bratislave zrejme PS-ko dosiahlo svoje hranice, ale výsledky Smeru a Hlasu v hlavnom meste naznačujú, že aj „vallovci“ sa v ďalších voľbách „zapotia“. Prirodzeným koaličným partnerom pre stavbu koalície zostala len strana Sloboda a Solidarita (SaS), ktorú však progresívci v predvolebnej kampani poctivo „povysávali“ o voličov (mal ten Dzurinda pravdu).
Fico ovládol preferenčné hlasy. Koľko ich získali Pellegrini, Šimečka, Blaha, Matovič, Pročko a ďalší?
KDH, ktoré sa ocitlo v parlamente náhodou, vlastne doteraz nevie, či chce vládnuť alebo zostať v opozícii a byť ticho (lebo prekričať Matoviča a Hlinu sa nebude dať). Špičky vedenia hovoria poďme s PS, alebo radšej do „klídku“ opozície. Regióny kričia, poďme do vlády so Smerom a Hlasom, veď my to tu máme v malom odskúšané. Čistá schizofrénia.
Remišová, Záborská, Kolíková aj Kurilovská. V novozvolenom parlamente by malo zasadnúť 33 žien
Progresívci napriek tomu mali šancu zostaviť vládu. Keď platí východisková pozícia, že štát je v ohrození a jediná sila schopná to zvrátiť sú práve oni, tak mali prísť s neodolateľnou ponukou pre Hlas (premiér a čokoľvek, čo si povedia) a zrušenie červených čiar vo vzťahu ku KDH.
Lebo čokoľvek je lepšie, ako kolaps štátu. Teda, pokiaľ platí táto premisa. Jedine, že by neplatila. Čiže, buď neplatí (a tým pádom celá kampaň bola o ničom) alebo si počkajú, či bude platiť a potom na nej politicky získajú. Aj to môže byť (legitímne) súčasťou povolebnej stratégie. Ale to už je z kapitoly straníckych a nie štátnych záujmov.