Opäť sa k nám blížia veľkonočné sviatky, počas ktorých na nás z každej strany číha množstvo jedál a nápojov. No konzumácia údeného mäsa, ťažkých majonézových šalátov, kalorických zákuskov v kombinácii so sladkými nápojmi môže mať za následok nielen nafúknuté bruško a pribranie, ale aj rôzne zdravotné problémy.
Strava človeka, ktorý chce zdravo žiť, nemá obsahovať konzervačné látky, emulgátory, stabilizátory, farbivá, umelé arómy a chemické prísady. Tiež má mať obmedzené množstvo soli, tukov a cukrov. A tieto zásady sú odporúčané dodržiavať počas celého roka, teda aj počas veľkonočných sviatkov. Čo ešte možno urobiť preto, aby človek počas veľkonočných sviatkov nepribral? Určite by mal športovať, ideálne v prírode. Pohyb na čerstvom vzduchu podporí trávenie a zvýši telesnú kondíciu. Či obľubujete prechádzky, alebo máte radi i náročnejšie športovanie, každý pohyb prispeje k zlepšeniu vášho zdravia a k zachovaniu štíhlej postavy.
Zdravé maškrty
Kto sa chce zdravo stravovať, ten môže namiesto sladkých kalorických zákuskov a koláčov používať iné, zdravšie náhrady. Stačí si vybrať také proteínové tyčinky, domáce sušienky či čajové pečivo, v ktorých nie je klasický biely cukor, ale napríklad med či iné zdravšie sladidlo. Miesto alkoholických nápojov je lepšie počas celého roka preferovať stolové vody a čaje, tiež šťavy z čerstvého ovocia a zeleniny. Jedna káva denne nezaškodí. Čajové a kávové súpravy navyše skrášlia každé spoločenské posedenie. Čajové a kávové obrady si aj v našich končinách získavajú stále väčšiu popularitu. Sú skvelou príležitosťou na milé stretnutia s rodinou a priateľmi. Pokiaľ sa po dlhej chladnej zime cítite slabí, alebo máte jarnú únavu, organizmus podporte vhodnými výživovými doplnkami. Vitamín na imunitu posilní nielen imunitný systém, ale pomôže ochrániť telo aj pred nástrahami, ktoré na neho číhajú v podobe rôznych infekcií.
Pozor na prejedanie
Nekontrolované prejedanie počas veľkonočných sviatkov môže mať rôzne zdravotné následky. Zlé trávenie či pálenie záhy sú typickými príznakmi neprimeraného prejedenia, no neobvyklé nie sú ani problémy súvisiace s pankreasom, ktorý stravu v žalúdku pomáha spracovať vylučovaním tráviacich štiav. No ak sa pankreasu veľké množstvo potravy spracovať nepodarí, môže dôjsť k jeho podráždeniu, zapáleniu a zlyhaniu. Akútnou pankreatitídou, ktorá sa prejavuje bolesťami, vracaním či teplotami, je ohrozený každý, kto sa dokáže prejedať. Pozor v tomto smere treba dávať aj na alkohol, ktorý ku správnej výžive a k zdravému životnému štýlu nepatrí tiež.
Informačný servis