Vďaka prirodzenému, dennému svetlu pôsobí kuchyňa prívetivejšie, väčšie a jasnejšie. Ak si však kupujete nehnuteľnosť, len ťažko si môžete určovať počet okien či stropných svetlíkov, resp. takýto krok by vás pri prestavbe vyšiel draho. Ako teda maximalizovať denné svetlo vo vašej kuchyni?
Povrchové úpravy, ktoré odrážajú svetlo
Lesklé povrchy odrážajú svetlo a robia tak priestor priestrannejším a svetlejším. Myslite na to pri plánovaní a návrhu vašej kuchyne. Aj keď sú matné kuchyne považované za moderné, v tomto prípade je lepšie siahnuť po kuchynských skrinkách s lesklou povrchovou úpravou, rovnako tak aj po lesklých pracovných doskách. Prím tu hrá napríklad mramor v žiarivých svetlých farbách.
K výberu podlahy pristupujte rovnako. Kým biele dlaždice môžu pôsobiť príliš chladne, priam sterilne, a potrápi vás aj ich údržba, lepšou alternatívou je leštená béžová dlažba z prírodného kameňa, prípadne keramiky alebo dyhovaná podlaha ošetrená bezfarebným olejom s efektom lesku.
Kovové povrchy majú rovnaký reflexný efekt – zvoľte nerezové úchytky či kuchynské spotrebiče a vyťažte tak maximum.
Sklenené kuchynské skrinky
Ďalšou možnosťou sú sklenené kuchynské skrinky, ktoré prepúšťajú svetlo a podnecujú pocit vzdušnej a priestrannej kuchyne. V tomto kontexte je lepšie zvoliť číre sklo – matné sklo prepúšťa iba 40-70% svetla, záleží od stupňa zmatnenia. Skrinky a vitríny so sklenenými dvierkami okrem toho rozbíjajú jednoliaty vzhľad kuchynskej linky. Pôsobia elegantne a moderne, samozrejme za predpokladu, že vystavený kuchynský riad bude mať dekoratívny charakter, nebude ním skrinka zahltená a bude úhľadne organizovaný.
Sklo sa však dá do kuchyne zakomponovať aj inými spôsobmi. Hovoríme napríklad o sklenených interiérových dverách, ktoré prepustia svetlo aj z druhej miestnosti, sklenených zástenách, resp. obkladoch za kuchynskou linkou, či doplnkoch.
Voľte svetlé farby
Kým tmavé farby, či už na linke alebo stenách, prirodzené svetlo pohlcujú a priestor opticky zmenšujú, svetlé farby robia presný opak. Priestor sa tak viac otvorí. Nemusí ísť nutne o čistú bielu. Nikto predsa nechce, aby jeho domácnosť pôsobila nudne. V hre sú aj rôzne teplejšie odtiene bielej, napríklad krémová, ktorú môžete do celkovej schémy zakomponovať. Nevylučujú sa ani svetlé povrchové úpravy dreva.
Okrem vyššie spomínaných tipov sa žiada, aby ste odstránili všetky prekážky, ktoré bránia prieniku svetla do miestnosti, napríklad ťažké záclony alebo veľké rastliny na okenných parapetoch.
Informačný servis