BRATISLAVA 21. mája (Webnoviny) – Biologicky rozložiteľný odpad tvorí okolo 40 až 60 % z komunálneho odpadu. Dá sa prakticky využiť, avšak v mestách sa väčšinou hádže do zmesového kontajnera, pričom sa následne vyváža na skládku spolu s iným vecami, kde končí až 70% všetkého odpadu. Zvyšok sa spaľuje alebo recykluje.
Bytové domy v Bratislave nemajú nárok na hnedé kontajnery určené pre bioodpad, ako je to v prípade rodinných domov. Kompostér si ale zriadiť môžu. „Náklady na kompostér sú hradené z miestneho poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady. Distribúciu kompostérov zabezpečí spoločnosť OLO,“ informuje na svojej stránke spoločnosť OLO,“ informuje na svojej stránke spoločnosť OLO.
Bytové domy v iným mestách majú k dispozícii nádoby na bioodpad, kde môžu občania triediť aj tento druh odpadu.
Komunitné kompostovanie postupne naberá na popularite. Šetrí miesto v zmesovom kontajnery a taktiež prináša hodnotu. Cieľom kompostovania je výroba vlastného kompostu pre členov komunity. Hotový kompost možno využiť na hnojenie izbových rastlín, byliniek na balkónoch či v záhradách ale i pri výsadbe a údržbe zelene na sídlisku.
Do kompostovacieho zásobníka patria zvyšky a šupky z ovocia, zeleniny, prezreté ovocie, kvety, štiepky, piliny, pokosená tráva, konáre, lístie, burina. Na kompostovanie sú nevhodné biologicky rozložiteľné odpady živočíšneho pôvodu, najmä mliečne a mäsové výrobky. Škrupiny z vajec do kompostu ísť môžu.
KOMPOSTOVISKÁ V BRATISLAVE
Po celej Bratislave bolo podľa údajov spoločnosti JRK Slovensko s.r.o. inštalovaných 21 komunitných kompostovísk s veľkosťou od 800 do 1100 litrov. V skutočnosti je ich pravdepodobne trochu viac. Väčšina z nich sa nachádza v mestskej časti Nové Mesto. Zopár ich je aj v Dúbravke, Petržalke, Starom Meste, Ružinove a v Rači. Ľudia, ktorí majú záujem, môžu požiadať o pridanie do lokálnej komunity s kompostoviskom, alebo o zriadenie vlastného.
NEPRÍDU POTKANY?
AKO ZÍSKAŤ VLASTNÉ KOMPOSTOVISKO?
Hlavné mesto Bratislava na svojom území umožňuje držiteľovi biologicky rozložiteľného odpadu zriadiť komunitné kompostovisko, ktoré bude slúžiť pre vlastnú potrebu komunity v určitej lokalite. Žiadateľmi môžu byť skupiny vlastníkov rodinných domov, obyvatelia bytových domov, vlastníci záhrad v záhradkárskych oblastiach, školské či predškolské zariadenia a iní.
Záujemca o zriadenie kompostoviska môže podať vyplnenú žiadosť na adresu: Primaciálne nám. 1, P. O. BOX 192, 814 99 Bratislava 1. Hlavné mesto po posúdení žiadosti a splnení podmienok pre zriadenie komunitného kompostoviska vydá v lehote 45 dní stanovisko a komunitnému kompostovisku pridelí registračné číslo. Náklady na vybudovanie komunitného kompostoviska znáša žiadateľ. Viac o podmienkach a údržbe kompostoviska sa dočítate na stránke Bratislavy.
Poplatky za kompostovisko v podstate nie sú žiadne. „Ak sa komunita dohodne na nejakej údržbe alebo rozšírení kompostoviska v tom prípade môže vzniknúť situácia že sa poskladajú na túto aktivitu, ale nejaký paušál určite neplatia, ak sa na tom v komunite nedohodnú,„ dodáva Kuricová.
O KOMPOST SA TREBA STARAŤ
Ako sme už vyššie naznačili, kompostovanie nie je len hádzanie bioodpadu na kopu. Kompost treba správne zabezpečiť a správne sa o neho starať.
Kompostovisko musí byť umiestnené mimo ochranného pásma vodného zdroja, dlhodobo zamokrených pozemkov alebo záplavového územia, mimo ihrísk a športovísk. Taktiež musí byť chránené pre priamym slnečným žiarením, dažďom, silným vetrom, tzn. umiestnené pod stromom, kríkom alebo prístreškom.
Kompostovisko by malo byť v dostupnej vzdialenosti všetkým členom komunity a zabezpečené štítkom s pokynmi, ktoré odpady do kompostoviska patria, zoznamom odpadov, ktoré je zakázané do kompostoviska ukladať a kontaktom na kompost majstra.
Kompost treba aj pravidelne miešať, kontrolovať vlhkosť či teplotu a prípadné výkyvy riešiť podľa pokynov. Pri správnom zaobchádzaní by kompost nemal zapáchať, hniť alebo sa znehodnotiť.
Pri dodržiavaní pravidiel je možné vyrobiť zrelý kompost za 3 – 6 mesiacov, inak sa môže doba zretia predĺžiť až na 2 roky. Zrelý kompost je hnedý až tmavohnedý a nezapácha. Zrelosť kompostu je možné overiť zasiatím semien žeruchy siatej do nádobky s vlhkým kompostom. Ak semienka vyklíčia počas prvého týždňa kompost je pripravený. Viac informácií nájdete na stránke hlavného mesta.