BRATISLAVA 6. júla (WEBNOVINY) – Európsky akciový trh v utorok rástol siedmy deň po sebe. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 0,1 % na 1 122,23 bodu. Akcie spoločnosti Carrefour posilnili o 4,5 % po tom, čo druhý najväčší maloobchodný predajca na svete umiestnil na burzu svoju španielsku divíziu Dia. Akcie bánk Societe Generale a BNP Paribas klesli o 1,7 a 1,3 %. Francúzke banky sa dostali pod tlak, keď ratingová agentúra Standard & Poor’s v pondelok varovala, že zmena podmienok splatnosti gréckych dlhopisov môže vyvolať platobnú neschopnosť Atén.
Americké akciové trhy uzatvorili v utorok bez výraznejších zmien. Index priemyselných blue chips Dow Jones klesol o 0,10 % na 12 569,87 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 0,13 % na 1 337,88 bodu, kým technologický Nasdaq posilnil o 0,35 % a uzatvoril na úrovni 2 825,77 bodu. Akciové trhy sa po slabých posledných dvoch mesiacoch zotavili, výraznejším ziskom však môžu brániť obavy o rast ekonomiky a neistý výhľad rokovaní o zvýšení stropu pre dlh federálnej vlády. Náladu investorov negatívne zasiahla aj správa, že ratingová agentúra Moody’s Investors Service znížila úverový rating Portugalska na hranicu špekulatívneho pásma, čo posilnilo obavy, že krajina sa napriek súčasnému záchrannému programu nedokáže vrátiť na kapitálové trhy a bude potrebovať ďalšiu finančnú pomoc. V technologickom sektore posilnili akcie spoločnosť Netflix o 8,1 %, akcie ropného podniku Marathon Oil vzrástli o 3,4 %.
Japonský akciový trh ukončil stredajšie obchodovanie s rastom. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 1,1 % a uzatvoril na úrovni 10 082,48 bodu, čo bolo najviac od pondelka po ničivom zemetrasení, ktoré zasiahlo v marci severovýchod krajiny. Širší Topix si pripísal 1 % a uzatvoril na trojmesačnom maxime 873,51 bodu. Trh podporil pokračujúci záujem ázijských a európskych investorov, čo prevážilo nad obavami z vývoja dlhovej krízy v eurozóne a medializovanými informáciami o problémových úveroch lokálnych vlád v Číne. Akcie výrobcu herných konzol Nintendo posilnili o 3,1 %. Darilo sa aj popredným exportérom, keď vedľajšie indexy výrobcov dopravných zariadení a elektroniky vzrástli zhodne o 1,3 %.