BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Akciové trhy v Európe v pondelok rástli štvrtý deň po sebe vďaka optimizmu, že Francúzsko a Nemecko predložia plán, ktorý prispeje k vyriešeniu dlhových problémov eurozóny a stabilizácii bankového sektora. Nemecká kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Nicolas Sarkozy sa počas víkendu zaviazali, že komplexný plán riešenia dlhovej krízy a rekapitalizácie bánk predložia ešte pred summitom skupiny krajín G20, ktorý sa koná začiatkom novembra vo francúzskom Cannes. Paneurópsky akciový index FTSEurofirst 300 posilnil o 1,7 % na 963,89 bodu. Akcie belgicko-francúzskej banky Dexia klesli o 4,7 % po tom, čo vedenie spoločnosti prijalo záchranný plán, ktorý počíta s jej čiastočným zoštátnením. Akcie skupiny Erste Group Bank, ktorá je druhým najväčším poskytovateľom úverov v strednej a východnej Európe, stratili 9,2 % po tom, čo rakúska banka oznámila, že v tomto roku nevyplatí dividendy. Spoločnosť to zdôvodnila stratou 800 mil. eur, ktorú očakáva v súvislosti so zmenou podmienok splatnosti úverov v cudzej mene v Maďarsku a dlhovými problémami eurozóny. Vo finančnom sektore sa darilo akciám talianskej banky UniCredit, ktoré posilnili o 12,2 %.
Akciové trhy v USA v pondelok pokračovali v rastovom trende z minulého týždňa. Podporili ich očakávania, že plán z dielne Francúzska a Nemecka prispeje k vyriešeniu dlhovej krízy v eurozóne. Index priemyselných blue chips Dow Jones posilnil o 2,97 % na 11 433,18 bodu, širší Standard & Poor’s 500 o 3,41 % na 1 194,89 bodu, technologický Nasdaq si pripísal 3,50 % a uzatvoril na úrovni 2 566,05 bodu. Najviac sa darilo bankám, keď si bankový index KBW polepšil o 5,3 %. Akcie JPMorgan Chase & Co posilnili o 4 % a Bank of America o 4,9 %. K optimizmu prispelo aj zoštátnenie francúzsko-belgickej skupiny Dexia, čo podporilo očakávania, že vlády sú pripravené zasiahnuť v prospech veľkých bánk ohrozených krízou.
Japonský akciový trh ukončil utorňajšie obchodovanie s rastom. Tokijská burza kopírovala vývoj na akciových trhoch Európy a USA, ktoré napredovali vďaka očakávaniam pokroku pri riešení dlhových problémov eurozóny. Hlavný tokijský index Nikkei posilnil o 2 % na 8 773,68 bodu. Širší Topix si pripísal 1,8 % a uzatvoril na úrovni 755 bodov. Akcie výrobcu priemyselných robotov Fanuc Corp posilnili o 4,3 %, keď firmu podporila správa, že v indexe popredných japonských firiem Topix Core 30 nahradí podnik Tokyo Electric Power Co, ktorý prevádzkuje poškodenú jadrovú elektráreň Fukušima. Akcie popredných exportérov ako Sony, Komatsu a Honda posilnili zhodne o viac ako 5 %.