Polovica populácie Slovenska sa obáva, že nový zákon o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR) bude porušovať práva občanov na objektívne informácie. Asi štvrtina Slovákov je však opačného názoru a prípadnej neobjektívnosti zo strany STVR sa nebojí.
Prieskum ukázal aj to, že takmer polovica populácie nesúhlasí s tým, že by súčasná RTVS porušovala práva občanov na objektívne informácie a tretina slovenských občanov s porušovaním práv súhlasí. Online prieskum bol realizovaný cez European National Panels.
Zber dát bol vykonaný od 9. – 13. mája na vzorke 1 020 respondentov. Realizovala ho výskumná agentúra NMS Market Research.
Obávajú sa porušovania práv
To, že súčasná RTVS neporušuje práva občanov na objektívne informácie, no mohlo by sa tak stať v prípade novej STVR, si myslia predovšetkým voliči opozície. U voličov koalície však takáto zhoda nepanuje.
Týždeň očami Pavla Urbana: Existujú úplne slobodné médiá? Orbanizácia nie je len na Slovensku
Štvrtina týchto voličov taktiež vyjadrila obavy, že nový zákon môže porušovať ich práva na objektívne informácie. Každý tretí volič koaličných strán dokonca nesúhlasí ani s tvrdením, že RTVS porušuje práva na objektívne informácie.
Kroky obhajujú voliči Smeru a SNS
Kroky vlády obhajujú najmä voliči strany Smer – sociálna demokracia a Slovenskej národnej strany, menšiu podporu pre tieto kroky vyjadrujú voliči strany Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD). Z prieskumu vyplýva aj to, že väčšia časť voličov Hlasu-SD sa prikláňa k názoru, že RTVS neporušuje práva občanov.
Progresívne Slovensko pripravuje výzvu na podporu slobodných novinárov, reaguje tak nielen na dianie v Markíze
„Z predošlých dát vieme, že stranu Hlas-SD volila väčšina voličov najmä pre Petra Pellegriniho. Preto súčasné zmeny v jej vedení môžu byť výzvou pre pozitívny vývoj ich voličskej podpory. Práve postoj k STVR môže byť pre Hlas-SD kľúčový v tom, či mu voliči ostanú verní, alebo začnú sympatizovať s inou politickou stranou,“ uviedla Denisa Lakatošová z NMS.
Dva tábory
Názory, či je súčasná RTVS objektívna alebo nie, delí spoločnosť na dva takmer rovnaké tábory. 40 percent populácie súhlasí s tvrdením, že RTVS nie je objektívna a 44 percent populácie je opačného názoru a s tvrdením nesúhlasí.
„Môžeme z toho vyčítať to, že v spoločnosti sú prítomné pochybnosti o objektívnosti RTVS. Avšak nový zákon o STVR v takej podobe, ako bol vládou schválený, nie je pre Slovákov a Slovenky vhodným riešením,“ vysvetlila Lakatošová.
O schválení vládneho návrhu zákona o STVR by mali poslanci parlamentu rozhodnúť už na nadchádzajúcej parlamentnej schôdzi so začiatkom 11. júna.