BRATISLAVA 6. apríla (WEBNOVINY) – Ak štát nedá do zdravotníctva viac finančných prostriedkov, bude to mať dopad na kvalitu a dostupnosť zdravotnej starostlivosti.
Taký je odkaz Slovenskej lekárskej komory (SLK) a Asociácie súkromných lekárov vláde. „My už nebudeme vedieť zabezpečiť zdravotnú starostlivosť na úrovni doby,“ povedal na stredajšej tlačovej besede prezident SLK Milan Dragula. Šéf súkromných lekárov ho doplnil, že ak nepritečú do systému dodatočné zdroje, bude sa čakať dlhšie tak v nemocniciach, ako aj v ambulanciách.
Lekári poukazujú, že platba za poistencov štátu klesla, avšak ceny a dopyt po zdravotnej starostlivosti vzrástli. Taktiež pripomenuli zrušenie platenia zdravotných odvodov z prenájmu či za niektorých študentov. „Pre nás to znamená ďalší výpadok zdrojov,“ vyhlásil Pásztor. Štát teda zdravotníci v prvom rade žiadajú o nárast sadzby za poistencov štátu. Tá je aktuálne na úrovni 4,32 % z vymeriavacieho základu, lekári chcú minimálne jej zvýšenie na minuloročných 4,78 %.
„V súčasnosti sa analyzujú možnosti. V prvom rade treba hľadať vnútorné rezervy, ktoré nesporne existujú,“ reagoval na možnosti zvýšenia sadzby za poistencov štátu hovorca Ministerstva financií SR Martin Jaroš. Ako dodal, aj pôsobenie bývalej vlády ukázalo, že nalievanie väčšieho množstva peňazí do systému neznamená automaticky zvýšenie kvality starostlivosti.
Zdravotníci vs. Mikloš
Zdravotníci pritom dlhodobo odmietajú vyhlásenia ministra financií Ivana Mikloša o tom, že je najprv v rezorte potrebné urobiť systémové zmeny a až potom je možné do neho dať viac financií. „Nech sa pripravia reformy, ale musí to ísť s nárastom platby minimálne na 4,78 %,“ skonštatoval Pásztor. V prípade, ak by štát platby za poistencov štátu neposunul smerom hore, navrhujú zdravotníci zavedenie poplatkov alebo pripoistenia. Poslednou možnosťou je legislatívne pacientom umožniť, aby si svoju zdravotnú starostlivosť financovali sami.
„My nechceme, aby občania platili, ale nie je možné, aby sa financovanie slovenského zdravotníctvo prenieslo iba na plecia poskytovateľov,“ uviedol Pásztor. Obdobne sa vyjadril aj prezident SLK Dragula. Ten zároveň protestoval proti snahám o uvoľnenie použitia zisku zdravotných poisťovní.
Reakcia ministerstva
Ministerstvo zdravotníctva SR v reakcii na uvedené vyhlásenia uviedlo, že medzi jeho priority patrí aj zvýšenie platby za poistencov štátu v budúcom roku. „Platby na tento rok klesli vzhľadom na deravú štátnu kasu, ktorú zanechala po sebe vláda Roberta Fica,“ objasnila hovorkyňa rezortu Katarína Zollerová.
Ministerstvo nepovažuje platby pacientov v zdravotníckych zariadeniach za systémové riešenie, pracuje na projekte individuálneho zdravotného poistenia. Rezort je zároveň podľa Zollerovej presvedčený, že navrhované reformy a už prijaté a realizované racionalizačné opatrenia, prinesú vnútorné úspory v zdravotníckom systéme, ktoré pomôžu zlepšovať kvalitu slovenského zdravotníctva.
Vnútorné rezervy sú ilúziou
Obaja potvrdili, že najprv sa budú snažiť tlačiť na zdravotné poisťovne, až potom na občanov. Pásztor zároveň poukázal na nedávne protestné zhromaždenie a radikalizáciu nálad v zdravotníctve. Upozornil, že pre vládu by bolo výhodnejšie riešiť situáciu teraz a nie až po jej vyhrotení.
Lekári zároveň na tlačovej besede odmietli, že v systéme je možné hľadať ešte ďalšie rezervy „Akékoľvek vnútorné rezervy sú ilúziou,“ skonštatoval Pásztor. Zároveň skritizoval, že zdravotníctvu chýba vízia ďalšieho smerovania. „Dnes nikto nevie, kam chceme zdravotníctvo smerovať,“ povedal. Jednotlivé organizácie v rezorte zdravotníctva by sa pritom mali stretnúť v polovici apríla, aby spísali svoje nové požiadavky.