Ak Briti spornú časť navrhované zákona nevypustia, Európska únia nebude váhať použiť právo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
brexit
O pripravovanej legislatíve sa samotná britská vláda vyjadrila, že je v rozpore s medzinárodným právom. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Európska únia (EÚ) v pondelok zopakovala, že sa nebude ostýchať použiť právne prostriedky, aby zabezpečila rešpektovanie dohody o brexite. Informuje o tom spravodajský portál euronews.

„Dohoda o vystúpení má byť implementovaná, nie znovu prerokovaná – a už vôbec nie jednostranne zmenená, podceňovaná alebo zmarená,“ povedal eurokomisár Maroš Šefčovič reportérom po stretnutí s britským ministrom Michaelom Goveom.

„Nemôžem viac zdôrazniť, že (írsko-severoírsky) protokol je špeciálne navrhnutý, aby chránil Veľkopiatkovú (Belfastskú) dohodu a úspechy mierového procesu, vrátane zamedzenia vzniku tvrdej hranice na Írskom ostrove,“ doplnil.

Zopakoval tiež, že Brusel dal Londýnu čas do konca mesiaca, aby stiahol sporné časti navrhovaného zákona, ktorým Británia plánuje porušiť dohodu o brexite, a tiež, že „zvažuje všetky právne možnosti“ a nebude sa ostýchať ich použiť, ak Londýn nesplní požiadavku.

Okno príležitostí sa rýchlo uzatvára

Britský úrad vlády však po stretnutí zverejnil vyhlásenie, v ktorom len opäť zopakoval, že opatrenia v kontroverznom zákone majú byť akousi „záchrannou sieťou“ na ochranu severoírskych komunít. „Spojené kráľovstvo sa jasne vyjadrilo, že tieto opatrenia nestiahne,“ uviedli v stanovisku k postojom únie.

Šefčovič zároveň v pondelok varoval, že „okno príležitosti“ na zavedenie opatrení potrebných na to, aby severoírsky protokol správne fungoval, sa rýchlo uzatvára. „Zostáva množstvo zložitých záležitostí a pozície Spojeného kráľovstva sú ďaleko od toho, čo môže EÚ akceptovať,“ pokračoval.

Tretie stretnutie Šefčoviča s Goveom sa venovalo aj ďalším neodkladným otázkam, vrátane práv občanov. Eurokomisár podľa vlastných slov vyjadril vážne znepokojenie v súvislosti s britskou „pobytovou schémou“, ktorá podľa neho rozlišuje rôzne kategórie občanov EÚ.

Zdôraznil tiež, že do konca prechodného obdobia zostáva „menej ako sto dní“ a je treba spraviť ešte veľa roboty, aby sa zabezpečila „úplná, včasná a efektívna implementácia“ Dohody o vystúpení Spojeného kráľovstva z EÚ. Varovanie pritom vyslovil len deň pred začatím ďalšieho kola rokovaní medzi Britániou a zvyškom bloku.

Vláda nehodlá ustúpiť

Napätie medzi stranami sa zvýšilo, keď vláda britského premiéra Borisa Johnsona prišla s kontroverzným plánom porušiť vyrokovanú dohodu o brexite. Navrhovanú legislatívu pritom označuje za akúsi záchrannú sieť v prípade, ak by Spojené kráľovstvo a Európska únia do konca roka neuzavreli obchodnú dohodu.

Legislatíva, o ktorej samotná vláda priznala, že porušuje medzinárodné právo, vyvolala rozhorčenie v únii, britskej opozícii aj medzi Johnsonovými straníckymi kolegami. Keďže vláda zatiaľ ani náznakom nehodlá ustúpiť zo svojich pozícií, rastú obavy, že by mohli čoskoro stroskotať aj rokovania o spomínanej obchodnej dohode.

Kontroverzný zákon sa týka takzvaného Severoírskeho protokolu, ktorý je zameraný na to, aby medzi Severným Írskom a Írskou republikou zostali otvorené hranice.

Británia opustila euroblok 31. januára, keď sa zároveň začalo prechodné obdobie, ktorého cieľom je uzavrieť obchodnú dohodu. Tá by mala zmierniť ekonomický dopad brexitu. Toto obdobie sa skončí 31. decembra.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Boris JohnsonMaroš ŠefčovičMichael Gove