TEHERÁN 3. februára (WEBNOVINY) – Iránsky prezident Mahmúd Ahmadínedžád v utorok vyhlásil, že nevidí „žiadny problém“ v navrhovanom vývoze iránskeho nízkoobohateného uránu do zahraničia, kde by ho premenili na jadrové palivo pre výskumný reaktor v Teheráne. Ako uviedol v rozhovore, ktorý naživo vysielala iránska štátna televízia, Teherán sa nebráni uzavretiu príslušnej dohody so svetovými veľmocami. Ahmadínedžád tak naznačil zmenu postoja islamskej republiky potom, ako koncom minulého roka odmietla pristúpiť na ponuku, aby väčšinu svojho uránu nechala naraz obohatiť v zahraničí, a požadovala výmenu vo viacerých fázach.
„Naozaj nie je žiadny problém. Niektorí robia veľa kriku pre nič… Podpíšeme zmluvu, dáme im 3,5-percentný (obohatený urán) a potrvá štyri alebo päť mesiacov, kým nám dajú 20-percentný,“ povedal Ahmadínedžád. Vyjadril sa tak napriek tomu, že ešte v decembri označil jadrový spor za „uzavretý“ a varoval, že Irán bude jadrové palivo vyrábať vlastnými prostriedkami. Iránsky minister zahraničných vecí Manúčehr Mottakí v sobotu vyhlásil, že počas rozhovorov s francúzskymi a brazílskymi predstaviteľmi na zasadaní Svetového ekonomického fóra v Davose vznikli „nové nápady“ týkajúce sa dodávok jadrového paliva do krajiny.
Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu v októbri navrhla, aby Irán vyviezol 1200 kilogramov uránu do Ruska, kde by ho obohatili na vyšší stupeň a následne by z neho vo Francúzsku vyrobili palivové tyče. Irán reagoval návrhom, aby výmena prebiehala vo viacerých fázach. Západné veľmoci to však označili za odmietnutie ponuky a hrozia sprísnením sankcií voči islamskej republike, ktorú obviňujú zo snahy tajne vyrábať jadrové zbrane.
SITA/AFP/AP