Agentúra S&P znížila ratingy 15 talianskym bankám

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Intessa taliansko banky
Foto: SITA/AP Luca Bruno

BRATISLAVA 5. augusta (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor’s Ratings Services znížila ratingy 15 talianskych bánk a rovnakému počtu bánk krajiny ratingy potvrdila.

Bankám Intesa Sanpaolo a UniCredit, ktoré majú zastúpenie aj na Slovensku, ratingy potvrdila zhodne na úrovni BBB+/A-2 s negatívnym výhľadom.

Agentúra svoj krok odôvodňuje zvýšenými rizikami obklopujúcimi taliansku ekonomiku a jej bankový sektor.

„Taliansko čelí hlbšej a dlhšej recesii, než sme pôvodne očakávali a preto si myslíme, že náchylnosť talianskych bánk na riziká obklopujúce úvery v ekonomike krajiny sa zvyšuje,“ uvádza agentúra vo svojom stanovisku.

Členom UniCredit Group je UniCredit Bank Slovakia, ktorej majoritným akcionárom je UniCredit Bank Austria s 99-percentným podielom. Ministerstvo pôdohospodárstva SR má v UniCredit Bank 0,4-percentný podiel a 0,6 % akcií vlastnia drobní akcionári.

Do skupiny patrí aj slovenská VÚB

UniCredit Bank vznikla zlúčením UniBanky a HVB Bank Slovakia. Akcionári oboch slovenských bánk 20. februára 2007 definitívne odsúhlasili na mimoriadnych valných zhromaždeniach ich zlúčenie a 1. apríla toho istého roku vznikla nová banka.

Členom medzinárodnej bankovej skupiny Intesa Sanpaolo, ktorá má zastúpenie vo viac ako 40 krajinách po celom svete, je aj slovenská VÚB. Do obchodného registra bola VÚB zapísaná v roku 1992. Jednu pobočku má VÚB banka aj v Českej republike.

Centrálna banka: Pomoc nepotrebujeme

Taliansko v súčasnosti nepotrebuje požiadať záchranné fondy eurozóny, aby nakupovali jeho vládne dlhopisy na trhu, čím by klesli jeho náklady na požičiavanie si.

Euro
Foto: SITA/AP

Povedal to v nedeľu guvernér talianskej centrálnej banky Ignazio Visco.

Šance, že Rím v budúcnosti využije zdroje Európskeho fondu finančnej stability (EFSF) alebo jeho nasledovníka Európskeho mechanizmu pre stabilitu (ESM), závisia prevažne od úsilia Ríma v oblasti rozpočtu a reforiem, povedal Visco pre denník Repubblica.

Podľa neho je ekonomická situácia Talianska a v eurozóne taká náročná, že možno v nasledujúcich mesiacoch očakávať uvoľnenie menovej politiky.

Na otázku, či Taliansko požiada záchranné fondy eurozóny o pomoc, Visco povedal: „V súčasnosti to podľa mňa nie je potrebné. Keď sa pozeráme dopredu, závisí to od niekoľkých faktorov. Ak budú trhy presvedčené, že obrat už nastal, ak Taliansko neupustí od fiškálnej disciplíny a urýchli snahy na podporu rastu, potom nebude potrebné, aby núdzové fondy zasahovali,“ uviedol.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Standard & Poor's