BRATISLAVA 18. decembra (WEBNOVINY) – Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings začala proces revízie ratingov šiestich krajín eurozóny s možnosťou zníženia.
Týka sa to Talianska, Španielska, Belgicka, Írska, Slovinska a Cypru. Proces revízie s možnosťou zníženia ratingov týchto krajín naznačuje zvýšenú pravdepodobnosť zhoršenia úverovej bonity v blízkej budúcnosti.
Fitch očakáva, že prehodnotenie ratingov dokončí do konca januára 2012. Podľa agentúry rozhodujúce riešenie krízy v eurozóne je po summite EÚ, ktorý sa konal 8. až 9. decembra, mimo dosah z technického aj politického hľadiska.
Obavy agentúry pretrvávajú aj napriek pozitívnym záväzkom zo summitu, ako napríklad rozhodnutie urýchliť vytvorenie Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM) a zmierniť tlak na zapojenie súkromného sektora do pomoci problémovým krajinám eurozóny.
Podobné kroky ohlásili aj ďalšie dve ratingové agentúry. Moody’s Investors Service začiatkom týždňa uviedla, že prehodnotí v prvom kvartáli budúceho roka ratingy všetkých štátov Európskej únie. Lídri dvadsaťsedmičky totiž minulý týždeň na summite nepredstavili „rozhodujúce politické opatrenia“. Standard & Poor’s (S&P) minulý piatok informovala, že v najbližších dňoch rozhodne, či zníži alebo nezníži ratingy krajín eurozóny po tom, ako sa spolu s ďalšími deviatimi štátmi dohodli na sprísnení fiškálnych pravidiel v rámci EÚ.
Francúzsky rating v ohrození
Medzinárodná ratingová agentúra Fitch Ratings potvrdila dlhodobý rating Francúzska v domácej a zahraničnej mene na stupni AAA. Zhoršila mu však výhľad na negatívny zo stabilného. Agentúra tiež krajine potvrdila stropný rating na stupni AAA a krátkodobý rating v zahraničnej mene na stupni F1+.Potvrdenie úverovej bonity Francúzska na stupni AAA je podložené zdravou a diverzifikovanou ekonomikou, efektívnymi politickými, občianskymi a sociálnymi inštitúciami a tiež finančnou flexibilitou, uvádza agentúra. Potvrdenie ratingu tiež odráža fakt, že francúzska vláda prijala niekoľko opatrení na zvýšenie dôveryhodnosti jej snáh v oblasti fiškálnej konsolidácie.
Napriek tomu však vládny dlh v pomere k hrubému domácemu produktu (HDP) podľa prognózy agentúry Fitch v rámci základného scenára dosiahne svoj vrchol v roku 2014 na úrovni 92 % HDP, čo je viac, než dlh ktorejkoľvek inej krajiny s ratingom na stupni AAA s výnimkou Veľkej Británie a USA.
Negatívny výhľad je vyvolaný zvýšeným rizikom rastu záväzkov vlády prameniacim zo zhoršujúcej sa ekonomickej a finančnej situácie v eurozóne. Ide tiež o oveľa vyšší dlh, než evidujú iné krajiny eurozóny s najvyšším ratingom. Fitch tiež ďalej tvrdí, že úverový profil Francúzska sa zakladá na širokom a stabilnom daňovom systéme s polovičnou volatilitou daňových príjmov v pomere k HDP, než je medián krajín s ratingom AAA.
Belgicko doplatilo na krízu
Rozhodnutie ratingovej agentúry Moody’s zhoršiť rating Belgicka o dva stupne zvýrazňuje, aké dôležité je znížiť rozpočtový deficit v budúcom roku na 2,8 % hrubého domáceho produktu (HDP), ako sa dohodla vládna koalícia.Vyhlásil to belgický minister financií Steven Vanackere.
V rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že ak pravidelné kontroly počas budúceho roka ukážu, že Belgicko sa vzďaľuje od tohto cieľa, vláda príjme nové opatrenia.
„Dodržíme 2,8 %. Ak sa v marci znížia prognózy rastu, určite si to vyžiada zavedenie nových opatrení na splnenie cieľa rozpočtového deficitu,“ uviedol.
Medzinárodná ratingová agentúra Moody´s v piatok znížila hodnotenie úverovej spoľahlivosti Belgicka o dva stupne z úrovne Aa1 na Aa3 a pridelila mu negatívny výhľad. Svoje rozhodnutie odôvodnila problémami zadlžených európskych krajín s požičiavaním si na trhoch a faktom, že koniec dlhovej krízy v eurozóne je v nedohľadne.
Problémom je aj vysoký štátny dlh Belgicka a jeho neistý hospodársky rast v strednodobom horizonte. Agentúra v súvislosti s Belgickom, ktoré má od decembra po roku a pol novú vládu, poukazuje aj na problémy s bankou Dexia. Tú musel v októbri štát zachraňovať pred bankrotom.