Afganskí kočovníci spávajú v slovenských spacákoch

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Spacák
Foto: SITA/AP

BRATISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Afganskí kočovníci z kmeňa Kuchi spávajú v slovenských spacích vakoch, ktoré im rozdali slovenskí vojaci.

Túto humanitárnu operáciu riadila dvojica slovenských príslušníkov v medzinárodnom austrálsko-americko-slovenskom Provinčnom rekonštrukčnom tíme (PRT) Branislav Krajčík a Emil Iglai.

„Zlepšovanie životných podmienok tých najchudobnejších vrstiev afganského obyvateľstva v provincii Uruzgan je hlavnou úlohou tohto tímu,“ vysvetlil hovorca Ozbrojených síl SR Milan Vanga.

Poznamenal, že neraz ide o veľmi nebezpečnú prácu. Rozdeľovanie humanitárnej pomoci v nepokojnej krajine prichádza až po dôslednom naplánovaní operácie.

Tam, kde ich potrebujú

Pakistan
Foto: SITA/AP

Vojaci najprv zanalyzovali obyvateľstvo, ktoré žije v priestore zodpovednosti uruzganskeho PRT, aby sa humanitárna pomoc dostala k tým, ktorí ju naozaj potrebujú.

Vojaci spracovali aj plán presunov s podrobným časovým sledom. Posúdili nebezpečné miesta, kde by mohlo dôjsť k napadnutiu konvoja, alebo kde v minulosti na plánovanej trase číhal nástražný výbušný systém.

„Samozrejme, slovenskí vojaci nemajú v Afganistane k dispozícii vlastné sily a prostriedky pre operácie tohto druhu. Preto podporu a ochranu našim vojakom počas misií PRT zabezpečujú austrálski kolegovia,“ uviedol hovorca.

Spacie komplety rozdávali na dvoch miestach, dovedna ich kmeň dostal 160. V prvý deň to bolo 12 kilometrov od mesta Tarin Kowt v osade Kuchi pri obci Ghaznigak, kde žije 50 rodín týchto kočovníkov.

Svadobný dar

Japonsko
Foto: SITA/AP

Na druhý deň sa slovenskí vojaci presunuli asi 14 kilometrov od vojenskej základne Tarin Kowt na periférii obce Bornay, kde žije približne 20 rodín kmeňa.

V tejto komunite bola práve svadba, tak malík (starejší komunity) žartovne dodal, že ženích s nevestou budú mať dobrý svadobný dar. Kuchi je výraz z perzštiny a znamená „Tí, čo sa sťahujú“.

Asi 60 až 70 percent príslušníkov kmeňa Kuchi stále kočuje. Presúvajú sa v závislosti od počasia a dostupnosti pasienkov pre ich dobytok. Väčšina členov kmeňa nevlastní nehnuteľný majetok, živia sa predajom tiav, dobytka, oviec, srsti, vlny, mäsa a mliečnych produktov.

Príležitostne pracujú na miestnych farmách. Počas kočovania bývajú pod stanmi, nemajú skoro žiadny prístup k pitnej vode, infraštruktúre, školám ani k zdravotnej starostlivosti.

Darčeky od ministerstva obrany

S blížiacou sa zimou, kedy teploty počas nocí klesajú pod bod mrazu, budú spacie vaky účinnou pomocou.

S rozdávaním humanitárnej pomoci slovenským dôstojníkom PRT pomáhali aj slovenskí vojaci z velenia strážnej čaty a slovenskí príslušníci vojenského poradenského tímu, ktorí tak ako ich kolegovia z PRT pôsobia na vojenskej základni v Tarin Kowte.

Darované veci pochádzali zo zásob, ktoré každoročne do vojnou skúšaného Afganistanu distribuuje Ministerstvo obrany SR v spolupráci s Ústredím Ekumenickej pastoračnej služby v Ozbrojených silách a Ozbrojených zboroch SR.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Milan Vanga