BRATISLAVA 25. apríla (WebNoviny.sk) – Premýšľate, aké hry vymyslieť pre vaše deti? Nie je jednoduché nájsť aktivity, ktoré by deti už nepoznali. Načerpajte inšpiráciu a zahrajte si s deťmi hry, ktoré ich nielen zabavia, ale aj veľa naučia. Férovosť, sústredenie a vytrvalosť sú dôležité vlastnosti, ktoré je možné rozvíjať zábavnou a hravou formou.
1. Fair play
Vek hráčov: nehrá rolu
Počet hráčov: 4 – 50
Trvanie hry: 30 min
Potreby: Guličky z papiera, tri vrecúška, ak máte, tak aj okuliare s tmavými sklami.
Objavte pravú tvár človeka. Cieľom hry je naučiť deti princípom Fair – play, keďže aj deti občas podvádzajú, no väčšinou si to nechcú priznať. Chcete ich odhaliť? Poďme hrať.
Hra rozvíja zmysel pre spravodlivosť, morálku a česť.
Pravidlá a princíp:
Deti rozdelíme na dve družstvá, ktoré budú medzi sebou súperiť. Ich úlohou je zozbierať čo najviac gúľ. Tie si môžu vziať vtedy, ak si na stanovišti z vopred nachystaných vrecúšok vytiahnu „ÁNO”. Akonáhle si ho vytiahnu, vezmú guličku a bežia späť. Keď hráč dorazí do cieľa, vybieha ďalší z družstva – stanovíšť môže byť ľubovoľný počet, ideálny počet sú tri. Pri každom stanovišti sú teda loptičky, ktoré deti zbierajú, ak si z vrecúška vytiahnu „ÁNO“ V prvom vrecku sú dve „ÁNO“ a jedno „NIE“. V druhom sú dve „NIE“ a jedno „ÁNO“. V poslednom, treťom, sú samé “ NIE „- to ale deti nesmú vedieť, aby hra nestratila zmysel.
Hráč, ktorý prinesie loptičku aj z posledného stanovišťa je podvodník, pretože to logicky nie je možné dosiahnuť. Pri tejto hre fungujete len ako dohľad, aby sa deti nepozerali dovnútra do vreciek a nemohli si vybrať lístok podľa toho, čo je na ňom napísané. Všetko musí byť dielom náhody.
Na konci tejto hry je dobré diskutovať o tejto hre s deťmi. Dôležité je neodsudzovať, ak niekto podvádzal. Časom by sa k tomu uchýlila väčšina ľudí, otázkou je len to, kto ako dlho vydrží.
Extra tip: aby deti nevideli, čo je obsahom vrecúška, môžete zaviesť „pravidlo slepca”. Deti si pri dobehnutí na stanovisko musia nasadiť tmavé (slepecké) okuliare), až potom ťahať.
Ak si z vrecúška vytiahnu nie, nechávajú guľu na stanovisku.
2. Hra Tiringa
Vek hráčov: Všetky vekové kategórie
Počet hráčov: 2 až 50
Trvanie hry: Do 10 minút
Potreby: všetkých päť prstov na rukách
Tiringa je tradičná Nórska hra, ktorá sa na prvý pohľad javí ako očividná hlúposť. Opak je však pravdou. Schválne si to vyskúšajte aj vy. Nezáleží na tom, kde budete hru hrať. Zistíte, že vystrieť svoj vlastný prst vlastne nie je také jednoduché, ako by sa mohlo zdať. Hra je skvelá na rozvoj motoriky, sústredenia a vytrvalosti.
Pravidlá a princíp:
Vytvoríme dvojice. Prvý hráč pevne spojí obe ruky – prsty vzájomne prepletie a ruky otočí spôsobom, akým to vidí na fotke. jeden palec pritisne k druhému. Druhý hráč sa postaví čelom proti nemu. Následne druhý hráč ukáže na ľubovoľný prst prvého hráča. Dôležité je, aby naň naozaj len ukázal a nedotýkal sa ho. Po zdvihnutí prst sa ihneď vracia do východiskovej polohy a druhý hráč potom ukáže na iný prst. Človek si pri tejto hre precvičí okrem pozornosti a postrehu aj nervovú súhru. Uvidíte, že nie je ľahké, ovládať mozgom vlastné prsty, keď ich máte v neprirodzenej polohe. Podobných hier, kde zapájate len svoje telo, ruky a prsty je mnoho. Deti si pri hre precvičujú motoriku a trpezlivosť.
„Napriek tomu, ako jednoducho hra vyzerá, opak je pravdou.”
3. Hra: Čo sa zmenilo?
Vek hráčov: Všetky vekové kategórie
Počet hráčov: 5 až 50
Trvanie hry: Do 10 minút
Špeciálne potreby: žiadne
Pravidlá a princíp:
Jeden hráč zo skupinky odíde za dvere. Ostatní zatiaľ na sebe niečo zmenia. Môžu si medzi sebou vymeniť mikinu, vyzuť si topánku alebo učesať vlasy na druhú stranu. Následne zavolajú hráča spoza dverí naspäť do miestnosti.
Hlavným princípom tejto hry je nevedomá slepota. Deti ale i dospelí sú častokrát zavalení množstvom prúdiacich informácii počas celého dňa. Častokrát nám potom unikajú podstatné detaily. Hra je skvelá na rozvoj pozornosti, sústredenia a všímania si maličkostí.
Extra tip: Hru môžete obmeniť podľa chuti. Skúste otočiť pravidlá, nech na sebe niečo zmení hráč, ktorý vyjde z miestnosti. Bude však musieť urobiť len minimálnu zmenu, pretože následne bude celá skupina hádať, čo je na ňom inak.
Hry sú skvelým spôsobom ako rozvíjať detskú fantáziu, samostatnosť či férovosť. Deti sú častorkát zahltené množstvom pokynov a rozkazov od dospelých. Pomocou hier sa prejaví ich osobnosť, názory a tvorivosť. Pri hrách však rozhodne nezabudnite na zábavu! V každom z nás je predsa hravé dieťa.
Tento článok vznikol v spolupráci s klientom WELLNESS s.r.o.