BRATISLAVA 8. júla (WBN/PR) – Banská Štiavnica, kde sa už od roku 2000 koná Festival peknej hudby, privíta výnimočnú hudobnú osobnosť violončelistku Natáliu Gutman. Na Slovensku vystúpi po prvý raz. Pozvanie prijala od riaditeľa festivalu violončelistu Eugena Procháca. Divákom ponúkne recitál v sprievode nemenej vynikajúcej gruzínskej klaviristky Elisso Virsaladze, s ktorou pravidelne účinkuje. Koncert sa uskutoční v piatok 29. júla 2011 o 20.00 h v kostole Nanebovzatia Panny Márie.
Natalia Gutman sa narodila v Kazani, v Rusku, kde začala hrať na violončelo vo veku 5 rokov. V roku 1964 už vyhrala Medzinárodnú súťaž Čajkovského. Študovala na moskovskom konzervatóriu u Mstislava Rostropoviča. Jej prvá cena v roku 1967 v Mníchove (súťaž ARD) naštartovala jej medzinárodnú kariéru. Odvtedy vystupovala s poprednými orchestrami sveta s dirigentmi ako Sawallisch, Muti, Abbado, Haitink, Svetlanov, Temirkanov, Celibidache a Masur. Vystupuje na najvýznamnejších letných festivaloch v Európe.
Oleg Kagan a Sviatoslav Richter patrili medzi jej stálych hudobných partnerov. Richter sa raz o nej vyjadril týmito slovami: „… ona je stelesnenie pravdivosti v hudbe.“ Natalia Gutman spolupracuje s takými hudobníkmi ako Martha Argerich, Mischa Maisky, a tiež s umelcami ako Elisa Virsaladze, Jurij Bashmet a Alexij Lubimov.
12. ročník Festivalu peknej hudby sa začne už vo štvrtok 28. júla o 20.00 h otváracím koncertom v kostole SV. Kataríny. V podaní španielskych umelkýň Rose Mateu (soprán a Anna Ferrer (klavír) zaznejú katalánske piesne a melódie.
V piatok 29. júla bude pokračovať festival vernisážou obrazov o 17.00 h na Starom zámku. Prekvapením bude aj vystúpenie violončelového dua. Riaditeľ festivalu Eugen Prochác si zahrá so svojou dvanásťročnou dcérou Natáliou skladby, ktoré špeciálne pre nich skomponoval Marek Piaček.
V sobotu 30. júla pokračuje FPH už tradičným koncertným matiné o 11.00 h v barokovej kaplnke kaštieľa vo Sv. Antone, kde sa predstaví súbor starej hudby Solamente Naturali.
Noc s tangom tak sa volá projekt, ktorý spája tanec a hudbu. V Lapidáriu Starého zámku, pod holým nebom spoločne vystúpia Elena Podzámska a Matej Chren v sprievode hudobníkov Eugena Procháca (violončelo) a Rajmunda Kákoniho (akoreón)
Festival peknej hudby končí v nedeľu 31.7. promenádnym kúpeľným koncertom o 11.00h v Sklených Tepliciach, v rámci ktorého zahrá miestna dychová hudba Sitňanka.
Celý program
Štvrtok 28.7., 20.00, Kostol sv. Kataríny
Večer Katalánskej hudby
Rosa Mateu (spev), Anna Ferrer (klavír), Španielsko
Piatok 29.7.2, 17.00, Starý zámok, Rytierska sála
Vernisáž výstavy
Violončelové duo – Natália Prochácová (12 r.) a Eugen Prochác
Premiéra violončelových miniatúr od Mareka Piačeka
Piatok 29.7., 20.00, Kostol Nanebovzatia Panny Márie
Violončelový recitál
Natália Gutman (violončelo), Elisso Virsaladze (klavír)
Sobota 30.7., 11.00, Barokový kaštieľ vo Sv. Antone
Solamente Naturali
Sobota 30.7. 2010, 20.00, Lapidárium, Starý zámok
Noc s tangom
Elena Podzámska a Matej Chren, tanec
Eugen Prochác (violončelo) a Rajmund Kákoni (akordeón)
Nedeľa 31.7., 11.00, Sklené teplice, Altánok
Promenádny koncert
Dychový súbor SITNIANKA
HISTÓRIA FPH
Festival peknej hudby (FPH) vznikol z iniciatívy manželov Eugena Procháca a Lele Zemanovej v roku 1999, ktorým učaroval banskoštiavnický región napriek ich bratislavskému pôvodu. FPH sa stal priekopníkom v oblasti sprostredkovania jedinečných zážitkov v oblasti klasickej hudby v tomto malebnom historickom meste UNESCO. Prvý Festival Peknej Hudby sa konal v Banskej Štiavnici a postupne sa rozšíril aj do neďalekého Sv. Antona a Sklených Teplíc. Doteraz zaznelo spolu 51 koncertov a vystúpilo vyše 320 domácich aj zahraničných umelcov. Od roku 2006 Občianske združenie Pekná Hudba rozšírilo svoje aktivity aj o Štiavnické letné kurzy (ŠLK) – majstrovské kurzy určené pre študentov a mladých profesionálnych hudobníkov.