BRATISLAVA 25. februára (WEBNOVINY) – Automatický pätinový nárast cien tepla po privatizácií teplární je nezmysel. Tvrdí to Slovenský zväz výrobcov tepla vo svojej reakcii na otvorený list, ktorý na Úrad vlády SR zaslali Združenie spoločenstiev vlastníkov bytov na Slovensku, Asociácia spotrebiteľských subjektov Slovenska, Združenie užívateľov služieb a Regionálne združenie spotrebiteľov Poprad. „Je to demagogické a hrubo nepravdivé. Kvalitná legislatíva štátu dokáže eliminovať nelogické navŕšenie ceny,“ uvádzajú teplári.
Výrobcovia tepla proti kritike privatizácie teplární argumentujú tým, že ceny tepla na Slovensku sú stále regulované. „Výrobcom tepla určuje ceny regulačný úrad, to znamená, že výrobca tepla si v cene môže uplatniť len ekonomicky oprávnené náklady,“ píše sa v ich reakcii. Najdôležitejším argumentom pre privatizáciu je podľa zväzu teplárov to, že súkromné firmy združené v zväze hospodária efektívne, spoľahlivo, bezpečne a v súlade s potrebami občanov.
„V súkromných teplárňach sa hospodári ako v každej súkromnej firme s ohľadom na zisk a potreby zákazníka. Pretože, keď nemáme zákazníkov, nemáme ani zisk. Nerozdávajú sa astronomické odmeny, nelietajú zlaté padáky a nevydiera sa vláda a ani občania,“ konštatuje Slovenský zväz výrobcov tepla.
Vládny kabinet rozhodol o predaji šiestich najväčších teplárenských spoločností, v ktorých má štát 100-percentné podiely na rokovaní pred zhruba dvoma týždňami. „Vláda odporučila predsedníčke výkonného výboru fondu (národného majetku – pozn. red.) v spolupráci s ministrom financií a ministrom hospodárstva pripraviť návrh postupu privatizácie teplární. Zhoda je v tom, že privatizovať teplárne budeme,“ povedal vtedy na tlačovej besede po rokovaní vládneho kabinetu Mikloš. Zatiaľ podľa neho nie je zhoda v tom, aký bude predávaný podiel. “Bude však určite najmenej 51-percentný,“ uviedol vtedy Mikloš. Minister hospodárstva Juraj Miškov preferuje predaj 100-percentného podielu šiestich najväčších teplárenských spoločností.
Predaj 100-percentného podielu teplárenských spoločností navrhovali vláde Fond národného majetku a ministerstvo financií. Podľa nich sa v súčasnosti odhaduje trhová cena teplárenských spoločností na úrovni 160 až 200 mil. eur. Podľa analýzy privatizácia nebude mať negatívny vplyv na cenu dodávaného tepla. „Cena je a bude aj naďalej regulovaná na základe pravidiel stanovených nezávislým orgánom, Úradom pre reguláciu sieťových odvetví,“ zdôraznili fond a ministerstvo financií. Spotrebitelia združení v asociácii ako aj opozičná strana Smer-SD naopak upozorňujú na zvýšenie cien tepla po predaji teplární o minimálne 20 %.
Predaj šiestich najväčších teplárenských spoločností sa nestihol realizovať počas druhej vlády Mikuláša Dzurindu pre predčasné parlamentné voľby v roku 2006. Nasledujúca vláda Roberta Fica predaj energetických spoločností zastavila. Teplárenské spoločnosti sa vtedy mali predávať viacerými spôsobmi. Dzurindova vláda nakoniec schválila predaj 51 % akcií priamo strategickému investorovi. Podľa fondu o teplárne pred piatimi rokmi prejavilo záujem 64 subjektov vrátane konzorcií a kvalifikovalo sa 30 uchádzačov.