- aktualizované 24. júla 19:18
Európska únia je pre Slovensko symbolom mnohých slobôd ako cestovanie, možnosť vzdelávať sa alebo pracovať. Na sociálnej sieti to pri príležitosti stredajšej návštevy Francúzska, pri ktorej sa stretla aj s prezidentom Emmanuelom Macronom napísala prezidentka Zuzana Čaputová.
„Dnes však potrebujeme ísť o krok ďalej a usilovať sa, aby sa EÚ stala aj symbolom ekonomickej a sociálnej istoty, aby aj naši občania mali tieto slobody podporené rovnakými podmienkami a istotami, aké majú občania iných krajín EÚ, najmä v sociálnom zabezpečení, dôchodkovom zabezpečení alebo sociálnej ochrane v prípade straty zamestnania,“ uviedla prezidentka.
Kvety pred Bataclan
Podľa Čaputovej napriek tomu, že s ostatnými členskými štátmi tvoríme jedno spoločenstvo už 15 rokov, v istých ohľadoch môžeme stále vnímať delenie na západ a východ. Slovensko však podľa nej už nie je novou členskou krajinou.
Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám
„Sme suverénnou krajinou, ktorá má svoje jasné zahraničnopolitické smerovanie a sme pripravení budovať na tejto ceste aj partnerstvá, ktoré budú presahovať náš geografický región. Lebo som presvedčená, že cesta pre EÚ nie je v súperení regionálnych záujmov, ale v spolupráci štátov, ktoré hľadajú spoločné riešenia pre všetkých,“ zdôraznila. Dodala, že pre spoločný úspech bude veľmi dôležité, aby sme si dokázali vzájomne rozumieť a spolupracovať.
Prezidentka okrem toho v Paríži položila kyticu pred klub Bataclan. Tento klub bol súčasťou série teroristických útokov, ktoré sa stali 13. novembra 2015 a vyžiadali si 130 obetí. Vo štvrtok položí kyticu k soche Milana Rastislava Štefánika. Informovala o tom Martina Goffová z tlačového odboru prezidentkinej kancelárie.
Návštevy v krajinách Visegrádu
Čaputovej návštevy v krajinách Visegrádu boli pozorne sledované. Jej prvá návšteva viedla tradične do Prahy.
Desať dní po inaugurácii navštívila Brusel – aj ako hlavné mesto Belgicka, aj ako sídlo inštitúcií Európskej únie a NATO. Vtedy rezonoval jej výrok, že návštevu bruselských inštitúcií, ktorých je Slovensko členom, nepovažuje za návštevu zahraničia.
Následne išla do Maďarska. Vo svojich vyjadreniach sa venovala nielen bilaterálnym otázkam, ale aj spolupráci v rámci Visegrádskej štvorky. Tá podľa nej nemôže byť len o ochrane regionálnych záujmov, musí sa snažiť prinášať vlastné riešenia na európsku pôdu.
Na rokovaní s maďarským premiérom Viktorom Orbánom sa zaujímala o otázky fungovania justície a súdneho systému. Práve pre problémy v rovnakej oblasti sa o Poľsko začala zaujímať aj Európska komisia. Vo Varšave zase ocenila podporu Poľska Ukrajine.
Čaputová pred nástupom do funkcie pôsobila v strane Progresívne Slovensko. Táto strana je súčasťou európskej frakcie Obnovme Európu, v ktorej je aj Macronova strana En Marche.