Župani rokovali o situácii na cestách a financiách

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tibor Mikuš
Tibor Mikuš Foto: SITA/Ivan Kopčáni

TRNAVA 21. júna (WEBNOVINY) – Predsedovia samosprávnych krajov sa na dnešnom rokovaní SK8 opäť zaoberali situáciou na cestách druhej a tretej triedy v súvislosti s ťažkou kamiónovou dopravou. Podľa predsedu združenia a zároveň predsedu Trnavského samosprávneho kraja Tibora Mikuša sa situácia zhoršila pre povodne, pretože podmáčané cesty sú na ťažkú kamiónovú dopravu citlivejšie. „Túto otázku sme prediskutovali niekoľkokrát s ministrom Vážnym. Opätovne som ho listom požiadal o spracovanie legislatívneho riešenia, ktoré bolo prisľúbené, a má za cieľ zabrániť nadmernému zaťažovaniu ciest druhej a tretej triedy, ktoré sú konštruované ako obslužné cesty,“ uviedol Mikuš. „Predpokladáme, že také riešenie bude spracované, pretože ak by sme mali ísť cestou umiestňovania stoviek alebo tisícok dopravných značiek zakazujúcich vjazd na tieto cesty, tak by nás to stálo státisíce eur. Naviac máme skúsenosti s vandalmi,“ dodal. Legislatívna úprava by mala podľa neho zabezpečiť trvalé riešenie pre budúcnosť.

Nová vláda by sa podľa Mikuša mala zaoberať finančnou situáciou krajov, ktorá je znepokojujúca. „Konštatovali sme, že za prvý polrok došlo oproti minulému roku k výpadku vo výške asi 80 miliónov eur pre všetky samosprávne kraje, čo v priemere predstavuje zhruba 33-percentný výpadok v tejto príjmovej časti,“ informoval. Asi 75 miliónov eur tvorí výpadok daní z príjmov fyzických osôb, zvyšných takmer päť miliónov je výpadok daní z motorových vozidiel. „Táto otázka nie je riešiteľná jednorazovo. Očakávame, že vláda sa ňou bude zaoberať a poskytne nám výpomoc na to, aby sme zabezpečili originálne kompetencie samosprávnych krajov – školstvo, domovy sociálnych služieb, prímestskú dopravu,“ spresnil. Každý kraj podľa neho individuálne prijal množstvo opatrení na viazanie

Župani tiež prediskutovali problematiku povodňami postihnutých oblastí v jednotlivých krajoch, ako aj konkrétnej pomoci obciam a osobám. Na programe bola ja otázka fungovania Domu slovenských regiónov v Bruseli. Predsedovia vyjadrili podporu projektu Ministerstva zahraničných vecí SR na zjednotenie prezentácie a presadzovanie záujmov SR v sídle inštitúcií EU prostredníctvom Slovenského domu.

SITA

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať