Zoznam Svetového dedičstva UNESCO sa rozšíril, pribudol doň staroveký Babylon

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Babylon
Staroveký Babylon je súčasťou svetového dedičstva. Foto: ilustračné, SITA/AP

Do zoznamu Svetového dedičstva Organizácie Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) v piatok pribudlo staroveké mesto Babylon v Iraku.

Pozostatky metropoly Novobabylonskej ríše, ktorá bola domovom jedného zo siedmich divov sveta – Semiramidiných visutých záhrad, sú podľa UNESCO „unikátnym svedectvom jednej z najvplyvnejších ríš starovekého sveta“. Mesto podľa organizácie tiež „predstavuje vyjadrenie novobabylonskej tvorivosti na jej vrchole“.

Pribudli aj ďalšie lokality

Na zoznam Svetového dedičstva UNESCO okrem Babylonu v piatok pribudli aj ďalšie lokality v Európe, Afrike, Južnej Amerike a Ázii.

Sú nimi islandský národný park Vatnajökull s ľadovcami, ľadovými jaskyňami a sopkami, brazílske mestečká Paraty a Ilha Grande, významné z kultúrneho aj prírodného hľadiska, Francúzske južné a antarktické územia, staroveké hutnícke miesta v Burkine Faso, útočiská sťahovavých vtákov pozdĺž pobrežia Žltého mora a Pochajského zálivu v Číne a Hyrkánske lesy pozdĺž južného pobrežia Kaspického mora v Iráne, ktoré zaujali UNESCO svojou históriou a biodiverzitou.

Komisia zasadá v Baku

O ich zaradení rozhodla komisia Svetového dedičstva UNESCO, ktorá tento rok zasadá v azerbajdžanskom Baku. Jej stretnutie začalo 30. júna a potrvá do 10. júla.

Komisia tiež rozhodla o rozšírení existujúcej lokality Svetového dedičstva UNESCO v regióne Ochridského jazera. Región Ochridu v Severnom Macedónsku figuruje na zozname od roku 1979. Lokalitu tento rok rozšírili o región Ochridského jazera v Albánsku.

Informácie pochádzajú z webstránky en.unesco.org.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie UNESCO Organizácia Spojených národov pre vzdelávanie, vedu a kultúru