Dlhoročný trnavský archivár a jeden z najlepších znalcov dejín Trnavy Jozef Šimončič zomrel v sobotu 21. novembra v Trnave vo veku 92 rokov.
Od roku 1954 bol archivárom mesta Trnava, po územnej reorganizácii v roku 1960 až do roku 1992 riaditeľom Štátneho archívu v Trnave. Do roku 2007 sa venoval pedagogickej činnosti na Trnavskej univerzite.
Jozef Šimončič bol zostavovateľom rozsiahlej monografie Dejiny Trnavy, ktorá vyšla v roku 1988 pri príležitosti 750. výročia udelenia výsad slobodného kráľovského mesta Trnave. Bol autorom stoviek prác a článkov o histórii Trnavy a okolia, ktoré publikoval nielen v odbornej, ale aj v regionálnej tlači. Mal schopnosť približovať dejiny širokej verejnosti.
V Spišskej Kapitule sa rozlúčili so zosnulým biskupom Štefanom Sečkom
„Aj tie vedecky najfundovanejšie a najodbornejšie práce dokázal napísať tak, že sú zrozumiteľné a pochopiteľné aj obyčajnému laikovi. Navyše, sú aj čitateľsky príťažlivé,“ povedal o ňom Juraj Roháč z Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave.
Riaditeľ Knižnice Juraja Fándlyho v Trnave Pavol Tomašovič pripomína, že Jozef Šimončič bol tým, kto v Novembri 1989 prvýkrát z balkóna divadla nahlas hovoril o nevyhnutnosti vrátiť súsošie Najsvätejšej trojice na Trojičné námestie.
Jozef Šimončič
Narodil sa 18. júna 1928 v Dechticiach. Nastúpil študovať na Filozofickú fakultu UK v Bratislave, štúdium však musel prerušiť a nastúpil na základnú vojenskú službu do neslávne známych Pomocných technických práporov pre politicky nespoľahlivých.
Neskôr študoval na Vysokej škole pedagogickej v Bratislave.