BRATISLAVA 17. novembra (WEBNOVINY) – Najväčšiu zodpovednosť za všetko zlo, z politických dôvodov zabitých, zranených, či inak beštiálne týraných obyvateľov bývalého Československa nesú podľa predsedu Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondreja Krajňáka KSČ na čele s jej vedením.
Ako povedal pre agentúru SITA, zodpovednosť tiež nesú spolu s vedením KSČ ministri národnej bezpečnosti a národnej obrany, či ich námestníci, v ktorých kompetenciách bola Pohraničná stráž, velitelia Pohraničnej stráže a Ochrany štátnych hraníc, velitelia konkrétnych útvarov, brigád a rôt až po zakročujúce hliadky. „Istú mieru zodpovednosti však nesú aj občania žijúci v pohraničí, ktorí spolupracovali s represívnymi zložkami a poskytovali informácie o podozrivých osobách pohybujúcich sa v hraničnom pásme,“ vyhlásil Krajňák.
Odporúčame aj:
Pochod študentov v novembri 1989 vyžadoval odvahu, tvrdí ÚPN
Krajňák pripomenul, že do roku 1989 bolo v Československu režimom popravených 241 ľudí, 600 bolo umučených pri výsluchoch ŠtB a oddieloch bezpečnostných zložiek, 400 zastrelených na hraniciach, 250 tisíc protiprávne väznených, státisíce perzekvovaných, tisíce emigrantov. Odvlečených do ZSSR bolo približne 7 000 ľudí, v PTP pracovalo 5 135, v technických práporoch 8 240 ľudí.
Internovaných rehoľníkov bolo 2 548. Na Slovensku evidujeme 71 000 politických väzňov. „Mnohí z nich sa nedožili vďačnosti, úcty ani morálnej satisfakcie. Dnes ale práve ich zásluhou užívame výhody demokracie. Mladí ľudia môžu slobodne cestovať, vyjadriť svoj názor, pokojne študovať kdekoľvek v Európe. Učitelia môžu navštevovať bohoslužby a na hraniciach sa nemusíme obávať nezákonnej šikany zo strany colnej kontroly,“ povedal šéf ÚPN. Podľa Krajňáka obeťami zločinov komunizmu boli obyčajní otcovia rodín, gazdovia a robotníci, synovia, učitelia, študenti, snúbenci, kamaráti, ktorí boli ochotní radšej znášať príkorie, ako súhlasiť so zlom. „Pre mladú generáciu sa stali príkladom nezlomnej viery, odvahy a statočnosti v boji za ľudské práva, občiansku a náboženskú slobodu,“ konštatoval.