BRATISLAVA 4. februára (WBN/PR) – V Divadle Nová scéna práve skúša novú hru „Figaro sem, Figaro tam“ známy režisér z Národného divadla v Prahe Ivan Rajmont.
Klasická divadelná postava Figaro sa ocitol na doskách Novej scény v príbehu inšpirovanom Beaumarchaisovými komédiami. Režisér využíva prelínanie činohry a opery s hudobnými citáciami Mozarta a Rossiniho. Takáto režijná koncepcia je predpokladom divácky atraktívneho a umelecky hodnotného diela.
Ivan Rajmont, významný divadelný režisér a pedagóg, je známy aj ako prvý ponovembrový šéf činohry Národného divadla v Prahe. Absolvoval réžiu na Divadelnej fakule DAMU a prvé angažmá prijal v Karlových Varoch. V súčasnosti pôsobí ako režisér v Národnom divadle v Prahe, kde v roku 1994 režíroval Goldoniho hru Sluha dvoch pánov, ktorá je divácky najúspešnejšou inscenáciou v hlavnej úlohe s Miroslavom Donutilom a má za sebou viac ako 400 repríz. Ivan Rajmont hosťoval v mnohých ďalších divadlách v Čechách, na Slovensku, či v ruskej Jaroslavli, pracuje pre televíziu, rozhlas a zároveň prednáša ako pedagóg na pražskej DAMU.
Pán režisér nám poskytol rozhovor:
Je to Vaša prvá skúsenosť s réžiou na Slovensku?
Režírujem na Slovensku už po tretí krát. Mojím slovenským debutom bola spolupráca s martinským divadlom približne v roku 1984, pri príležitosti významného divadelného výročia som režíroval Gogoľovho Revízora. Druhá slovenská spolupráca bola v Bratislave v SND. Teraz sa vlastne po 15 rokoch vraciam na Slovensko.
Na ktoré divadlo a režírovanie najradšej spomínate?
Na všetky! V každom divadle, s ktorým som spolupracoval som sa snažil nechať svoju dušu a každá práca bola pre mňa zážitkom na celý život.
Rád spomínam na Ústí nad Labem, kde som niekoľko rokov pôsobil v činohernom štúdiu. Rád spomínam na túto úžasnú tvorcovskú dielňu, v ktorej sa v tej dobe rodil štýl a spôsob myslenia. Zrežíroval som tam v roku 1975 jednu z úžasných hier, Kunderovu dramatizáciu Diderota „ Jakub Fatalista“ s Jiřím Bartoškom a Karlom Heřmánkom v hlavných úlohách. Táto inscenácia sa hrá s úspechom dodnes.
V roku 1994 som realizoval v Národnom divadle v Prahe hru „ Sluha dvoch pánov“ s Vlastimilom Donutilom v hlavnej úlohe. Práve táto hra sa, so svojimi už takmer 500 reprízami, stala historicky najreprízovanejším predstavením ND a dodnes žne obrovský úspech.
Ako vznikla Vaša terajšia spolupráca s Divadlom Nová scéna?
Ponuka režírovať Figara prišla od pána Martina Kákoša, umeleckého šéfa Divadla Nová scéna. Toto predstavenie by malo byť hlavne posilnením činoherného zámeru divadla. Ja som túto ponuku výzvu rád prijal.
S Figarom už máte niekoľkonásobnú skúsenosť :
Režíroval som nie len rozhlasovú hru Figaro, ale i činoherné predstavenie v pražskom divadle Pod Palmovkou, takže toto je moja tretia skúsenosť s touto známou divadelnou postavou.
Ako sa Vám pracuje v Bratislave, na Novej scéne, so slovenskými hercami?
Zatiaľ výborne. Divadlo mi vyšlo v ústrety so všetkým. Prácu s hercami ako sú Štefan Kožka, Dana Košická, Jana Lieskovská a Pavol Plevčík vnímam zatiaľ pozitívne. Práve títo štyria hlavní predstavitelia z Figara tvoria dominantnú oporu celej hry.
Prezradíte nám niečo zo zákulisia príprav Figara? Aký bude Figaro na Novej scéne?
Určite zaujímavý, ale to musia posúdiť hlavne divadelní kritici a diváci.
Hra začína ako „opera zaliata slnečnými lúčmi“ a ktorá sa neskôr akoby kontrastne prelinie do drsnejšej činohernej inscenácie. Ale aj tak by to mala byť zábava! Divadlo musí ľudí zabaviť! Divadlo musí ľuďom niečo hovoriť.
Takže bude to Hudobné? Klasické? Moderné? Historické?
Nechajte sa prekvapiť !
Prečo by mali diváci v BA prísť práve na toto predstavenie?
To je ťažké takto presne formulovať.
Táto hra pri svojej premiére spôsobila vo Francúzsku revolúciu. A francúzska revolúcia zmenila svet. Hra vyjadrovala myšlienku, že stará doba ( predstavovaná grófom Almavivom a šľachtou ) skončila a nová doba ešte nezačala ( zosobnená Figarom a stredným stavom).
Základná téma a otázka ktorú si vlastne kladie postava Figara, je dodnes mimoriadne aktuálna a stále pretrváva. „ PREČO JA ? Prečo ja som outseider ? Som rovnako múdry, šikovný a schopný, tak prečo má prednosť a výhody šľachtic?“ Figaro síce dosiahne svoj cieľ, ale táto jeho jeho cesta za šťastím nebola rovná. Bola to trpká cesta !
Ďakujeme za rozhovor.
Premiéra hry „ Figaro sem, Figaro tam“ sa uskutoční dňa 18. februára 2011
Srdečne pozývame všetkých divákov do Divadla Nová scéna.