Zmeny v príspevkoch sú 'antisociálna brutalita', tvrdí Smer

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico, Branislav Ondruš
Predseda strany SMER-SD Robert Fico a poslanec za SMER-SD Branislav Ondruš Foto: SITA/Marián Peiger

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) –

Proti je aj Úrad vlády
Úrad vlády

Proti zmene sa v rámci pripomienkového konania postavili viaceré subjekty, medzi nimi aj Úrad vlády SR. Ten od ministerstva práce žiada, aby zastavilo celý legislatívny proces a začalo serióznu diskusiu o smerovaní služieb zamestnanosti po marcových predčasných voľbách.

„Navrhovaná účinnosť zákona je až od apríla 2012, teda po voľbách v roku 2012 a nie je podľa nášho názoru vhodné prijímať v tomto období zásadné zmeny v nastavení služieb zamestnanosti, a to o to viac, že ide o niektoré opatrenia, ktoré by mali byť predmetom širšej diskusie,“ odkázal úrad vlády rezortu v zásadnej pripomienke.

Ten zároveň konštatuje, že hoci je snaha o úspory v systéme služieb zamestnanosti na jednej strane pochopiteľná, a to v kontexte znižovania štátneho dlhu, na druhej strane je prekvapujúca, pretože usporené finančné prostriedky nie sú alokované do nových impulzov na zvýšenie zamestnanosti. „Naopak, niektoré opatrenia môžu viesť k zvýšeniu nezamestnanosti,“ upozorňuje úrad vlády.

Zámer rezortu práce sprísniť od začiatku apríla tohto roka podmienky poberania viacerých príspevkov pre nezamestnaných označil predseda strany Smer-SD Robert Fico za „antisociálnu brutalitu“.

Novela zákona o službách zamestnanosti je podľa neho najhorší antisociálny zákon, ktorý chce za každú cenu šetriť na najchudobnejších a najslabších. „Už naozaj neviem, čo je pre túto vládu sväté,“ skonštatoval Fico. Smer-SD by podľa expremiéra takouto cestou nešiel. Zároveň potvrdil, že v prípade schválenia novely urobia všetko preto, aby boli po marcových predčasných voľbách všetky v ňom zakotvené istoty opäť prinavrátené ľuďom.

Poslanec Národnej rady SR Branislav Ondruš na novele kritizoval najmä skrytú novelu zákona o minimálnej mzde, ale aj fakt, že by podľa neho priniesla hromadnú likvidáciu chránených dielní a pracovísk. „Spôsobí, že ľudia ako napríklad čiastoční invalidi, sa ocitnú na dlažbe medzi nezamestnanými,“ myslí si Ondruš. Retort práce chce podľa neho takýmto spôsobom invalidov zatvoriť medzi štyri steny a odsúdiť ich na samotu. Ministra práce Jozefa Mihála v tejto súvislosti označil za „nehumánneho antisociálneho netvora“.

Ministerstvo práce novelu obhajuje

Tvrdí, že členovia kabinetu sa na jej vypracovaní dohodli. „Rešpektujeme vládne dohody, preto prichádzame s novelou tohto zákona. Navrhujeme v nej viacero zmien, ktoré presunú finančné prostriedky z nefunkčných alebo zle nastavených opatrení na oveľa efektívnejšiu podporu zamestnanosti. Nejde nám o nič iné, ako o pomoc občanom, ktorí sú bez práce,“ zdôraznil minister Mihál.

Podpora bude podľa neho nasmerovaná najmä do regiónov s najvyššou mierou nezamestnanosti. „Zachovaný v nich ostane aj príspevok na „rozbehnutie“ SZČO, dokonca podmienky na jeho získanie budú ľahšie ako dnes. Okrem nich pribudnú nové pracovné miesta napríklad aj v systéme sociálnych služieb, ktorých je nedostatok. Rezort práce chce spustiť projekt na zvýšenie dostupnosti opatrovateľskej služby prostredníctvom poukážok, ktorý funguje napríklad vo Švédsku,“ objasnil Mihál.

Rozporové konanie
Jozef mihal
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Momentálne sa k návrhu novely uskutočňuje rozporové konanie, ministerstvo práce je podľa svojho šéfa ochotné diskutovať o každom návrhu, ktorý vylepší a zefektívni súčasný zle nastavený systém. „Snahou nie je škrtať a šetriť na podpore zamestnanosti, ale naopak, presne v zmysle vládnej dohody lepšie nastaviť systém tak, aby sa vytvorilo čo najviac dlhodobo udržateľných pracovných miest,“ skonštatoval minister.

Rezort práce pripravil v novele zákona o službách zamestnanosti zmeny, ktorá sa majú týkať príspevku na samostatnú zárobkovú činnosť, príspevku na absolventskú prax či príspevku na zriadenie chránenej dielne alebo chráneného pracoviska. Celkovo by tieto zmeny mali štátu v tomto roku usporiť približne 43,6 mil. eur. Ministerstvo tvrdí, že novela reaguje na „potrebu pripraviť návrh úsporných opatrení, ktorými sa predpokladá zníženie výdavkov na aktívnu politiku trhu práce“. Podľa rezortu sa čiastočnou elimináciou aktívnych opatrení na trhu práce, ich redukciou, ako aj zmenou v nastavení podmienok na ich priznanie dosiahne účinnejšie a efektívnejšie využívanie finančných prostriedkov z verejných zdrojov.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Branislav OndrušRobert Fico