BRATISLAVA 25. apríla (WEBNOVINY) – Opoziční poslanci dnes podali podnet na Ústavný súd SR. Namietajú proti zmenám, podľa ktorých musia žiaci dosiahnuť určitý priemer známok na posledných troch vysvedčenia na základnej škole na to, aby sa dostali na strednú školu s maturitou.
„Týmto zákonom sa Slovensko stalo svetovým unikátom, v ktorom priemer známok na jednom jedinom polročnom vysvedčení znamená celoživotný zákaz prijatia na stredoškolské štúdium s maturitou, teda aj zákaz vysokoškolského štúdia či práce v štátnej službe,“ uvádza sa vo vyhlásení poslancov, ktoré agentúre SITA poskytol poslanec za SDKÚ-DS Miroslav Beblavý.
Pripomínajú, že sa to deje v krajine, ktorá si za milióny eur platí objektívne porovnávanie vedomostí Monitor 9. Ten zároveň preukázal neporovnateľnosť známok z rôznych škôl, pripomínajú.
Podnet pre novelu zákona o odbornom vzdelávaní podpísalo 31 opozičných poslancov. Podľa nich je tento zákon v rozpore s právom na vzdelanie a zákazom diskriminácie. Navrhujú Ústavnému súdu SR prednostné prerokovanie veci.
„Vec je mimoriadne naliehavá s ohľadom na vážnosť porušenia podstaty základného práva na vzdelanie a zákazu diskriminácie a ich následky, ktoré sa týkajú všetkých detí usilujúcich sa o prijatie na štúdium na strednej škole na území Slovenskej republiky,“ píšu poslanci. Podľa nich je dôležité, aby sa celá vec vyriešila ešte predtým, ako tieto zmeny nadobudnú účinnosť.
Novela zákona o odbornom vzdelávaní, ktorú minulý rok schválil parlament, prináša zmeny pri prijímaní žiakov na stredné školy. Na gymnáziá sa podľa novely od septembra 2014 dostanú len žiaci, ktorí nebudú mať na posledných troch vysvedčeniach zo základnej školy priemer známok horší ako 2. Pri stredných odborných školách s maturitou tento priemer nemôže presiahnuť 2,75.
Podľa ministerstva školstva je podanie podnetu na Ústavný súd SR legitímne právo. „Minister Dušan Čaplovič však na základe toho vníma aj to, ako málo záleží určitej skupine poslancov parlamentu na kvalite vzdelávania,“ uviedol ministrov hovorca Michal Kaliňák.