Zmeny na Pamiatkovom úrade môžu mať deštrukčné dopady, varuje výbor Kultúrneho štrajku (foto)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
KULTÚRNY ŠTRAJK!: Situácia na Pamiatkovom úrade
Pamiatkárka Anna Tuhárska (v popredí) počas tlačovej besedy Kultúrnejho štrajku! pred budovou Ministerstva kultúry SR na tému: Zrušenie Odboru ochrany pamiatkového fondu a prepúšťanie odborných zamestanancov Pamiatkového úradu (PÚ) s dôsledkami na činnosť PÚ ako aj ochranu pamiatok na Slovensku. Bratislava, 21. október 2024. Foto: SITA/Bokor Tomáš
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
  • Chapters
  • descriptions off, selected
  • captions and subtitles off, selected
    Reklama
    Tento článok pre vás načítala AI.

    Výbor Kultúrneho štrajku vystríha pred zmenami na Pamiatkovom úrade (PÚ) SR. Na tlačovom brífingu pamiatkarka Anna Tuhárska, ktorá dlhé roky pôsobila na PÚ SR a v súčasnosti je tajomníčkou odborovej organizácie pri pamiatkovom úrade, ozrejmila, že brífing nadväzuje na nedávne zasadnutie Výboru NR SR pre kultúru a médiá, kde avizovali zamýšľaný zámer transformovať viaceré rezortné inštitúcie, vrátane PÚ SR. Podľa Tuhárskej by to mohlo mať negatívne dopady na ochranu pamiatok na Slovensku.

    Žiaľ, tieto zámery sa začali napĺňať minulý týždeň v stredu (16. októbra), keď vedenie Pamiatkového úradu oznámilo organizačnú zmenu, v dôsledku ktorej by mal byť zrušený Odbor ochrany pamiatkového fondu,“ vraví Tuhárska.

    Kľúčové odborné pracovisko

    Vysvetľuje, že ide o jedno z kľúčových odborných pracovísk PÚ SR, ktorého úlohou je chrániť pamiatkový fond. Odbor sa venuje napríklad základnému výskumu či príprave návrhov a revízií pamiatkových území, pripravuje tiež odborné konferencie a semináre, taktiež vzdelávacie aktivity ako pre odbornú obec, tak aj pre širokú verejnosť.

    Neviem si predstaviť, ako by tieto činnosti mohli byť na pamiatkovom úrade ďalej zaistené,“ poznamenáva pamiatkarka k zrušeniu Odboru ochrany pamiatkového fondu. Zdôraznila tiež, že spomínané činnosti PÚ SR musí plniť podľa zákona a nevedia, ako budú do budúcna pokryté.

    Za problematický označila aj spôsob, akým bolo rozhodnutie o zrušení daného odboru prijaté. Zámer podľa nej nebol vedením PÚ SR riadne komunikovaný, nediskutovalo sa ani o alternatívnych riešeniach. „Neprebehlo ani riadne prerokovanie s odborovou organizáciou v zmysle Zákonníka práce,“ dodala.

    Prepúšťanie sa dotkne odborných pracovníkov

    Prepúšťanie súvisiace so zrušením odboru sa podľa Tuhárskej dotkne najmä odborných pracovníkov. Zdôraznila, že ide o skúsených, rešpektovaných, neraz dlhoročných pracovníkov. Tuhárska poukázala aj na sociálny rozmer organizačnej zmeny, keďže vo viacerých prípadoch ide o zamestnancov so zdravotným znevýhodnením či takých, ktorí sú tesne pred dôchodkom.

    Rozumieme, že organizačná zmena je do istej miery motivovaná tlakom na prijímanie konsolidačných opatrení, veríme ale, že ak by prebehla riadna diskusia, bolo by možné nájsť iné riešenie“ uviedla Tuhárska a apelovala ako na vedenie PÚ SR, tak aj na rezorty kultúry a financií, aby zvažovali aj iné možnosti konsolidácie a zastavili rušenie pamiatkového fondu a prepúšťanie odborníkov.

    Podotkla, že ušetrená suma bude zanedbateľná, keďže platy v tejto oblasti nie sú veľké, ale takéto opatrenie môže ohroziť odbornú kredibilitu PÚ SR. „Vnímame to ako prvý krok, ktorý môže mať za následok rozvrat inštitúcie ochrany slovenských pamiatok,“ varovala.

    Deštruktívne dosahy rušenia odboru

    Teoretička architektúry Henrieta Moravčíková varovala pred deštruktívnymi dosahmi rušenia predmetného odboru. Spolu s Bohunkou Koklesovou, rektorkou Vysokej školy výtvarných umení, kde študujú i reštaurátori, poukázali, že takéto zmeny v PÚ SR môžu mať za následok aj rozvrat spolupráce medzi pamiatkarmi a vzdelávacími inštitúciami, ktoré vychovávajú budúce generácie pamiatkarov, a ich študentstvo sa vzdeláva v spolupráci s PÚ SR.

    Dávid Raška z OZ Gotická cesta zdôraznil, že obmedzenie pamiatkovej starostlivosti by mohlo skomplikovať ochranu pamiatok, ktorej sa venujú okrem odborníkov i mnohí dobrovoľníci.

    Ak by tieto pamiatky stratili oficiálny štatút chránených pamiatok, bude dochádzať k ich postupnej devastácii, či už absenciou údržby, nemožnosťou zháňať finančné prostriedky na ich údržbu, alebo sa nevyhnú parciálnym zámerom jednotlivcov, ktoré nebude možné odborne koordinovať,“ vystríhal.

    Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
    Viac k osobe Bohunka KoklesováDavid Raška
    Firmy a inštitúcie Gotická cestaMF Ministerstvo financií SRMK Ministerstvo kultúry SRPamiatkový úrad SRVýbor NR SR pre kultúru a médiáVysoká škola výtvarných umení v Bratislave