ŽENEVA 24. februára (WEBNOVINY) – Zločiny, ktoré spáchala extrémistická skupina Islamský štát (IŠ) v Iraku, sa dajú považovať za genocídu. Vo svojej spoločnej správe to konštatuje misia OSN v Iraku a Úrad vysokého komisára OSN pre ľudské práva, ktoré zverejnili podrobnosti zločinov IŠ v období od 11. septembra do 10. decembra minulého roku.
Správa spomína popravy a zabíjanie civilistov
Správa spomína popravy a zabíjanie civilistov, znásilňovanie, obchod s ľuďmi, rabovanie, násilné verbovanie detí a ničenie pamiatok. OSN zdokumentovala v sledovanom období najmenej 165 popráv, ktoré sa uskutočnili na základe rozhodnutí súdov IŠ. Terčom skupiny sú najmä etnické a náboženské skupiny v Iraku ako Turkméni, kresťania, jezídi, Kurdi či šiiti.
„Ide o zámernú politiku zameranú na zničenie, potlačenie a vyhnanie týchto komunít z oblastí, ktoré IŠ kontroluje,“ píše sa v správe, podľa ktorej tieto zločiny „v mnohých prípadoch napĺňajú definíciu vojnových zločinov, zločinov proti ľudskosti a pravdepodobne aj genocídy“.
Správa podrobila kritike aj iracké bezpečnostné sily a skupiny, ktoré bojujú po boku vládnych síl. Tieto sa taktiež dopúšťajú cieleného zabíjania, únosov a ďalšieho zneužívania. Správa uvádza, že v roku 2014 bolo v Iraku zabitých najmenej 11 602 civilistov, ďalších 21 766 bolo zranených. OSN nedávno informovala, že najkrvavejší mesiac za posledné roky bol tento január, keď pri útokoch zahynulo 1375 ľudí a 2240 bolo zranených.
Islamský štát uniesol v Sýrii deväťdesiat kresťanov
Ozbrojenci z extrémistickej skupiny Islamský štát uniesli najmenej deväťdesiat kresťanov z dedín na severovýchode Sýrie. V utorok o tom informovala Sýrska organizácia na monitorovanie ľudských práv. Povstalci podľa nej zaútočili v pondelok nadránom na dediny v okolí mesta Tal Tamr v provincii Hasaká, ktorej veľké časti majú v rukách Kurdi.
Austrália cíti ohrozenie, sprísňuje aj imigračné zákony
Stúpenci Islamského štátu ovládli univerzitu a úrady v Syrte
Ozbrojenci údajne odviedli zajatých mužov do hôr, ženy a deti držia v dedinách, kde sa ich už kurdské milície pokúsili neúspešne oslobodiť. Zatiaľ nie je isté, čo plánuje IŠ s rukojemníkmi robiť, no je možné, že ich bude chcieť vymeniť za svojich zajatých bojovníkov.
Provincia Hasaká a okolie Tal Tamr boli miestom prudkých bojov medzi IŠ a kurdskými milíciami. Oblasť pri hraniciach s Irakom je pre obe strany strategicky dôležitá.