Zlaté padáky v štátnych firmách ostanú, obyčajní neuspeli

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Peniaze
Od pondelka 3. októbra sa budú môcť Slováci uchádzať o výhru vo výške 90 miliónov eur. Foto: ilustračné, Thinkstock

BRATISLAVA 1. októbra (WebNoviny.sk) – Zakázať odstupné alebo mimoriadne odmeny pri skončení funkcie pre manažérov v štátnych firmách neúspešne navrhovali v návrhu zákona o výbere zástupcov štátu do orgánov spoločností s majetkovou účasťou štátu, o ich odmeňovaní a zodpovednosti za škodu poslanci za OĽaNO Miroslav Kadúc, Igor Hraško a Ján Mičovský. Parlament ich právnu normu neschválil.

„Cieľom návrhu zákona je vytvoriť komplexný a systematický zákonný rámec, ktorý by reguloval výber a následné odmeňovanie zástupcov štátu v orgánoch spoločností s majetkovou účasťou štátu, rovnako ako aj zodpovednosť za škodu spôsobenú pri výkone takejto funkcie,“ vysvetľovali opoziční poslanci.

Chceli zaviesť pravidlo „jedenkrát a dosť“

Zástupcom štátu návrh zakazoval kumulatívne poberanie odmien za výkon viacerých funkcií. Vychádzal z pravidla „jedenkrát a dosť“, odmenu umožňoval poberať len za funkciu, ktorú zástupca štátu začal vykonávať ako prvú.

Manažéri by teda mohli naďalej pôsobiť vo viacerých štátnych spoločnostiach, všetky ďalšie funkcie by však vykonávali zadarmo. Za absencie na zasadnutiach orgánov spoločností navrhovali Kadúc, Hraško a Mičovský udeľovať zástupcom štátu sankcie.

„Hlavným dôvodom prijatia predloženého návrhu zákona je celospoločenská situácia – v čase ekonomickej krízy je spoločnosť opakovane traumatizovaná správami o vysokých odmenách, poprípade neprimeraných odstupných (tzv. zlaté padáky) pre osoby, ktoré vykonávajú funkcie v spoločnostiach s majetkovou účasťou štátu,“ argumentovali poslanci za obyčajných ľudí.

Ľudí mali vyberať transparentne

Do funkcií vo firmách kontrolovaných štátom sa podľa zákona mali vyberať ľudia výhradne transparentným výberovým procesom. „Dôležitým prvkom výberového procesu je možnosť neustálej kontroly zo strany verejnosti – zverejnenie výzvy na prihlásenie sa do výberu, zverejnenie prihlášky a dokladov kandidáta, verejné vypočutie prihlásených kandidátov, zverejnenie konečného návrhu na voľbu,“ približovali poslanci za OĽaNO.

Zástupcovia štátu mali byť odmeňovaní podľa zásad legality, hospodárnosti, efektívnosti, účelnosti a transparentnosti. Odmeny mali sčasti odzrkadľovať ekonomickú kondíciu spoločnosti.

„Zákon je teda postavený hlavne na princípe motivácie – ak bude spoločnosť dosahovať dobré ekonomické čísla, t.j. zisk, vysoký ročný obrat, bude z toho profitovať nielen štát, ale aj daní zástupcovia štátu – predstavitelia spoločnosti s majetkovou účasťou štátu,“ konštatovali obyčajní.

Návrh zavádzal aj inštitút zodpovednosti za škodu spôsobenú zástupcami štátu v spoločnosti s majetkovou účasťou štátu.

OĽaNO už v minulosti podobný zákon predkladalo, národná rada ho neschválila.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor HraškoJán MičovskýMiroslav Kadúc
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyOĽaNO Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti