Žitňanská očakáva živú diskusiu o prokuratúre

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Žitňanská
Zľava: Ministerka spravodlivosti SR Lucia Žitňanská a minister vnútra SR Daniel Lipšic. Foto: SITA/Jozef Jakubčo

BRATISLAVA 31. mája (WEBNOVINY) – Ministerka spravodlivostI Lucia Žitňanská očakáva na pôde Národnej rady SR opäť živú diskusiu pri tohtotýždňovom prerokovávaní novely zákona o prokuratúre. „Na strane Smeru to však bude opäť skôr o sebaprezentácii ako o vecných argumentoch. Súdiac podľa ich doterajších plamenných reakcií sme sa dotkli miesta, o ktoré sa dlho nikto nezaujímal a im to len a len vyhovovalo. Prokuratúra mimo pozorných pohľadov ľudí mnohým vyhovovala a keď sa to má skončiť, keď sa má aj prokuratúra začať zodpovedať verejnosti, Smer nahlas kričí a zavádza. Toto divadlo však nezastaví ani mňa a neoslabí ani odhodlanie koalície ísť postupnými krokmi ďalej za dôveryhodným a efektívnym justičným systémom, ktorého súčasťou sú súdy aj prokuratúra,“ uviedla ministerka Žitňanská.

„To, pred čím sa nezastaví pani ministerka, je politizácia justície a prokuratúry,“ zareagoval na Žitňanskej slová Róbert Madej zo Smeru-SD. Komentovať rozpravu ešte pred tým, ako sa uskutoční, je podľa neho nemiestne a ako tvrdí, šéfka justície tým ukazuje, že vôbec nemá záujem o odbornú diskusiu, ktorú sama nezvláda. „Smer-SD má do druhého čítania pripravené veľké množstvo pozmeňujúcich návrhov, ktorými sa budeme snažiť odstrániť prípadné negatívne následky tohto návrhu zákona a budeme sa snažiť vypustiť všetky ustanovenia, ktorými sa súčasná koalícia snaží spolitizovať prokuratúru a justíciu,“ dodal.

Otvorenosť prokuratúry

Cieľom novely z rezortu spravodlivosti je podľa Žitňanskej zvýšenie transparentnosti a otvorenosti prokuratúry. Návrh počíta so zavedením otvorených výberových konaní na miesta prokurátorov a vedúcich prokurátorov, či so zverejňovaním rozhodnutí prokuratúry. Súčasťou návrhu je aj posilnenie procesnej nezávislosti prokurátorov prostredníctvom zákazu tzv. negatívnych pokynov. Zároveň sa navrhuje úprava zverejňovania majetkových priznaní prokurátorov.

Ústavnoprávny výbor schválil začiatkom mája niektoré úpravy návrhu, ktoré podľa ministerstva spravodlivosti návrh vylepšujú a nemenia jeho hlavný cieľ. Zvýšenie transparentnosti na prokuratúre, vysoká miera verejnej kontroly počas výberu nových prokurátorov, zmena modelu výberových komisií pri výberových konaniach, posilnenie procesnej nezávislosti prokurátora a zrušenie vojenskej prokuratúry zostávajú hlavnými bodmi novely. Pozmeňovacie návrhy sa týkali napríklad vydávania záväzných stanovísk (vydávať by ich mal generálny prokurátor na základe stanoviska komisie zloženej z troch zástupcov prokuratúry a troch zástupcov ministerstva), zloženia výberovej komisie (minister nebude menovať žiadnych členov – mali by tak robiť prokurátori a ústavnoprávny výbor), spresnenia zverejňovania rozhodnutí a odvolania voči rozhodnutiu disciplinárnej komisie (podľa pozmeňovacieho návrhu o odvolaní bude rozhodovať súd, nie odvolacia disciplinárna komisia).

„S poslancami diskutujem o všetkých návrhoch, ktoré predkladám do parlamentu a ani tento nebol výnimkou. O všetkých zmenách, ktoré schválil ústavnoprávny výbor, som vopred hovorila s poslancami a na pôde výboru som s nimi vyjadrila aj svoj súhlas, keďže návrh vylepšujú a nemenia jeho hlavný cieľ. Prokuratúra nie je pevnosť, do ktorej nikto nesmie vidieť a nič o nej hovoriť. Je absurdné, že dnes máme prokuratúru, ktorá sa bráni aj takej samozrejmosti ako je zverejnenie mien prokurátorov. Pre mňa je prioritou otvoriť prokuratúru verejnej kontrole, aby sme sa o jej činnosti nedozvedali len pre pochybenia alebo podozrenia z rodinkárstva pri výbere nových prokurátorov,“ doplnila k návrhu a zmenám ministerka Žitňanská.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Lucia ŽitňanskáRóbert Madej
Firmy a inštitúcie MS Ministerstvo spravodlivosti SR