Radi lyžujete, no pri pomyslení na nulové teploty či na vietor na svahu vám behajú po tele zimomriavky? Ľudské telo sa s chladným počasím vie vyrovnať pomerne úspešne, no mráz a víchrica dajú zabrať každému.
Organizmus v nulových a v mínusových teplotách posiela teplo najskôr tam, kde ho najviac potrebuje. Teplom zásobuje hlavne srdce, mozog, pľúca a až potom myslí na okrajové časti tela – na nos, uši, ruky a nohy. Na športovanie v mrazivom počasí si teda pozor musí dať každý. A keď sa k mrazu pridá aj silný vietor a pocitová teplota je ešte nižšia, než ukazuje teplomer, vtedy sa telo aj neporovnateľne rýchlejšie podchladzuje.
Tri vrstvy oblečenia
Pri lyžovaní v nulových teplotách nezabudnite na tri vrstvy oblečenia, no tiež na teplú čiapku, šál, ponožky a rukavice. Najviac tepla telo stráca nedostatočným pokrytím hlavy, krku a rúk. Lyžiarske rukavice preto treba voliť z obzvlášť kvalitných materiálov. Dbať treba na vodný stĺpec, tepelnú izoláciu, priedušnosť a tiež na správnu veľkosť. Dámske aj pánske lyžiarske nohavice a vetrovky musia mať správny pomer zateplenia a priedušnosti. Ideálny vodný stĺpec zimných lyžiarskych zvrškov má byť okolo 5000 milimetrov. Vodovzdorná má byť nielen látka, ale aj manžety a švíky. Vrchné lyžiarske oblečenie musí byť dokonale nepremokavé a vetru odolné. Komfort na svahu zvýši tiež kvalitná podšívka a teplá kapucňa. Čo sa spodných zvrškov týka, v trende sú lyžiarske odevy z funkčných materiálov – polyamid, polyester, polypropylén, acryl, elastan a iné, ktorých hlavnou úlohou je športovca zahriať a z povrchu tela odviesť pot. Oblečenie určené na športovanie by malo byť pružné vo všetkých smeroch, má mať čo najnižšiu hmotnosť a lyžiara nesmie obmedzovať v pohybe.
Nulové a mínusové teploty
Dá sa v nulových a v mínusových teplotách lyžovať? Určite áno, ale s rozumom a s mierou. No ak veľmi mrzne alebo fúka príliš silný vietor, vtedy treba športovanie odložiť. Svaly v mínusových teplotách môžu stuhnúť a kĺby začať bolieť, z podchladenia môžu vzniknúť aj omrzliny. Omrzliny predstavujú veľké zdravotné riziko, vyskytujú sa najmä na okrajových častiach tela – na nose, lícach, ušiach, na prstoch rúk a nôh. Najprv sa prejavujú veľmi bledou pokožkou, ktorá bolí a páli. Potom pokožka sčervená a vytvoria sa na nej opuchy alebo pľuzgiere. V takom prípade treba postihnutú časť obaliť suchým odevom, chladné prostredie okamžite opustiť a vyhľadať lekársku pomoc. A netreba zabudnúť, že mimoriadne citliví na mráz sú najmä seniori a menšie deti, ktoré nemajú dostatočne vyvinutý termoregulačný systém.
Informačný servis