Zdravý životný štýl môže znížiť riziko vzniku Alzheimerovej choroby alebo inej formy demencie, i keď má človek genetické predpoklady. Vyplynulo to z rozsiahlej štúdie, ktorej výsledky zverejnili v nedeľu.
Zdravá strava a dostatok pohybu
Ľudia s vysokým genetickým rizikom a zlým životným štýlom majú trikrát vyššie riziko vzniku demencie v porovnaní s tými, ktorí majú nízke genetické riziko a zdravý životný štýl.
Bez ohľadu na výšku genetického rizika pritom pravdepodobnosť vzniku demencie klesá v závislosti od zdravej stravy, dostatočnej pohybovej aktivity, obmedzenia príjmu alkoholu a nefajčenia.
Najobľúbenejším ovocím Slovákov sú jahody a banány, zo zeleniny jednoznačne paradajky
„Považujem to za dobré správy. Nikto vám nezaručí, že tejto hroznej chorobe uniknete“, no zdravým životným štýlom môžete nakloniť misky váh na svoju stranu, vyjadril sa John Haaga z amerického národného inštitútu starnutia.
Sledovali státisíce seniorov
O výsledkoch diskutovali na medzinárodnej konferencii Alzheimerovej asociácie v Los Angeles a publikovali ju v Journal of the American Medical Association.
Elzbieta Kuzma a jej kolegovia z Univerzity v Exetere vo svojej štúdii sledovali takmer 200-tisíc ľudí vo veku 60 rokov a viac, ktorí na začiatku nemali žiadne symptómy demencie. Na základe desiatok mutácií kvalifikovali ich riziko ako vysoké, stredné alebo nízke.
Ako predĺžiť zdravý život Slovákov? Problém skúmajú vedci z Univerzity Komenského
Rozdelili ich aj na základe životného štýlu. Po ôsmich rokoch štúdie sa u 1,8 percenta ľudí s vysokým rizikom a nezdravým životným štýlom vyvinula demencia, v skupine s nízkym rizikom a zdravými návykmi to bolo len 0,6 percenta.
O osude nerozhodujú len genetické mutácie
V skupine s najvyšším rizikom sa u tých s priaznivými návykmi rozvinula demencia u jedného percenta, v porovnaní s dvomi percentami v skupine s nezdravým životným štýlom.
Vedci však mali informácie len o mutáciách ovplyvňujúcich ľudí európskeho pôvodu, takže nevedia, či to isté platí aj pre iné rasy alebo etnické skupiny.
Výsledky by mali povzbudiť ľudí, ktorí majú obavy, že o ich osude rozhodnú len genetické mutácie, skonštatoval expert na genetiku z Massachusetts General Hospital Rudy Tanzi. Demenciou trpí asi 50 miliónov ľudí, pričom najbežnejším typom je Alzheimerova choroba.