BRATISLAVA 6. novembra (WEBNOVINY) – Ministerstvo zdravotníctva (MZ) malo už v tomto čase viesť rokovania o odkúpení súkromných zdravotných poisťovní s ich vlastníkmi, tak aby jedna poisťovňa bola realitou už v budúcom roku.
Predpokladal to harmonogram zavádzania unitárneho systému verejného zdravotného poistenia na Slovensku. Kedy si za jeden stôl sadnú akcionári Unionu a Dôvery so zástupcami štátu je nateraz otázne. Celý proces unitarizácie brzdia financie.
Ministerstvo aktuálne finalizuje podklady pre verejnú súťaž na poradcu, ktorý má pomôcť pri zavadzaní unitárneho systému.
Meno firmy malo byť podľa prvotného plánu známe už pred niekoľkými mesiacmi. „V súčasnosti prebieha pripomienkovanie a finalizácia dokumentu z hľadiska jeho súladu so zákonom o verejnom obstarávaní,“ uvádza MZ v informatívnej správe o plnení harmonogramu, ktorú vzala vláda na vedomie.
Poradca za predpokladaných 3,4 mil. eur by mal okrem iného právne a ekonomicky prešetriť súkromné zdravotné poisťovne Dôvera a Union, či oceniť ich v prípade, že štát pristúpi k vyvlastneniu.
Projekt je prioritou vlády
Ministerstvo doposiaľ nepredstavilo ani návrh transformačného zákona, ktorý má ošetriť prechod od viacerých zdravotných poisťovní k jednej. Jeho účinnosť sa predpokladala už v máji toho roka.
Podľa hovorkyne MZ Zuzany Čižmárikovej legislatíva pripravená je, unitárny systém brzdia financie. „Ako náhle bude jasné finančné krytie pustíme zákon do pripomienkového konania,“ uviedla Čižmáriková.
Ako tvrdí, zavedenie jednej poisťovne je stále prioritou vlády, ale stane sa tak až keď na to bude krajina po ekonomickej stránke pripravená.
Peniaze z predaja Telekomu
Zdroje na projekt však podľa ministra financií Petra Kažimíra zatiaľ nie sú. „Tu sme odkázaní na predaj aktív, hovorím konkrétne o predaji akcií Telekomu,“ uviedol minister. Financie z tejto transakcie reálne vidí v budúcom roku, najneskôr však do dvoch rokov.
Podľa analytika Health Policy Institute Tomáša Szalaya je sklz v projekte príliš veľký na to, aby sa unitarizácia stihla ešte v tomto volebnom období.
„Ide o organizačne a manažérsky mimoriadne zložitý proces. Za pochodu bude treba riešiť množstvo problémov, ktoré sa budú dotýkať poistencov, poskytovateľov i platiteľov poistného,“ uviedol Szalay. Nepredpokladá, že sa vláda do takejto podľa neho problematickej akcie pustí rok pred parlamentnými voľbami.