BRATISLAVA 17. mája (WEBNOVINY) – Predchádzajúce majstrovstvá sveta vo futbale v Nemecku 2006 v zaujímavých číslach:
1. Švéd Marcus Allbäck zaznamenal v zápase proti Anglicku (2:2) v základnej B-skupine 2000. gól v histórii svetových šampionátov. Gól číslo 1000 dosiahol v roku 1978 Holanďan Rob Rensenbrink.
2. Brazílčan Ronaldo zaznamenal 15. gól v histórii MS, čím predstihol v historickej tabuľke kanonierov o jeden presný zásah doterajšieho lídra, Nemca Gerda Müllera.
3. Švajčiarsko sa stalo prvým tímom v histórii MS, ktorý vypadol bez inkasovaného gólu. Švajčiari prehrali v osemfinále s Ukrajinou až na strely zo značky pokutového kopu.
4. Portugalský brankár Ricardo sa stal prvým gólmanom v histórii, ktorý zlikvidoval tri strely zo značky pokutového kopu v záverečnom rozstrele. Stalo sa tak vo štvrťfinále proti Anglicku.
5. Nemecko je jediným tímom v histórii svetových šampionátov, ktorý vyhral všetky štyri penaltové rozstrely, na ktoré nastúpil. Na práve skončených majstrovstvách pridali Nemci úspešný rozstrel vo štvrťfinále proti Argentíne.
6. Argentínčan Lionel Messi sa vo veku 18 rokov a 357 dní stal piatym najmladším strelcom gólu v histórii MS, keď zaznamenal šiesty presný zásah svojho tímu do siete Srbska a Čiernej Hory.
7. Iránec Jahja Golmohammadi sa vo veku 36 rokov a 84 dní stal piatym najstarším strelcom gólu v histórii MS, keď zaznamenal jediný úspech svojho tímu v súboji proti Mexiku.
8. Tunisan Ali Boumnijel sa stal vo veku 40 rokov a 71 dní piatym najstarším hráčom, ktorý sa predstavil v histórii MS, keď za svoje mužstvo nastúpil proti Ukrajine.
9. Tréner Toga Otto Pfister (68 rokov a 211 dní) sa stal druhým a Španiel Luís Aragones (67 rokov a 334 dní) tretím najstarším trénerom v histórii MS.
10. Francúzsky brankár Fabien Barthez si v Nemecku udržal päťkrát čisté konto, vďaka čomu zvýšil počet zápasov bez inkasovaného gólu na MS na desať. O historický rekord sa delí spoločne s Angličanom Petrom Shiltonom.
11. Brazílsky tréner Portugalska Luiz Felipe Scolari prerušil štvrťfinálovou remízou s Anglickom po nadstavenom čase jedenásťzápasovú víťaznú sériu v pozícii hlavného trénera.
12. Majster sveta z roku 2002 Brazília vytvoril vďaka štyrom víťazstvám v úvode turnaja v Nemecku jedenásťzápasovú víťaznú sériu, ktorá je najdlhšou v histórii svetových šampionátov.
13. Taliansky brankár Gianluigi Buffon natiahol šnúru bez inkasovaného gólu na MS v Nemecku na 460 minút, čo je piata najdlhšia séria v histórii MS.
14. Rozhodca Horacio Elizondo bol prvým arbitrom, ktorý viedol ako hlavný úvodný aj finálový zápas majstrovstiev sveta. Po Mexičanovi Benitovi Archundiovi sa stal druhým rozhodcom s piatimi zápasmi na MS.
15. Zápas Portugalska s Holandskom bol s dvanástimi žltými a štyrmi červenými kartami súbojom s najväčším počtom kariet v histórii MS.
16. Brazílčan Cafú (36) sa stal s dvadsiatimi zápasmi a šestnástimi víťazstvami v oboch ukazovateľoch rekordérom histórie futbalových šampionátov.
17. Holandský tréner Guus Hiddink postúpil retí raz v rade do vyraďovacej časti turnaja a vždy sa mu to podarilo s iným mužstvom – 1998 s Holandskom (semifinále), 2002 s Kórejskou republikou (semifinále) a 2006 s Austráliou (osemfinále).
18. Tréner Brazílie Carlos Alberto Parreira sa stal prvým kormidelníkom v histórii MS, ktorý viedol svoje mužstvo na MS proti krajinám zo všetkých šiestich konfederácií FIFA.
19. Ten istý tréner, čiže Parreira, vyrovnal rekord Boru Milutinoviča v účasti na piatich svetových šampionátoch ako tréner.
20. Do tretice Parreira viedol v histórii MS už 20 zápasov rovnako ako Mario Zagallo a Bora Milutinovič. Historickým lídrom je Nemec Helmut Schön s 25 zápasmi na lavičke.
21. Osemfinále Francúzska so Španielskom bolo 700. zápasom v histórii MS.
22. Osemfinálová penaltová lotéria medzi Švajčiarskom a Ukrajinou, ktorú vyhrali Ukrajinci 3:0, bola historicky zapísaná ako rozstrel s najnižším počtom gólov. Švajčiari sa stali vôbec prvým mužstvom bez streleného gólu.
23. Jedenásť gólov Talianska, ktoré viedli k postupu do finále, strelilo desať rôznych strelcov. Taliani držia rekord spoločne s Francúzskom, ktorému sa rovnaký kúsok podaril v roku 1982.
SITA