BRATISLAVA 26. júla (WEBNOVINY) – Akútna bolesť je pre telo spôsob, akým na nás zamáva červenou vlajkou, aby okamžite upútalo našu pozornosť.
Chronická bolesť však môže trvať celé týždne a trpia ňou desiatky miliónov ľudí po celom svete. S rôznymi formami bolesti sa stretávame každý deň, no koľko toho vlastne o nej vieme? Prinášame vám niekoľko zaujímavých faktov, o ktorých ste možno ešte nepočuli.
Fyzická bolesť je neoddeliteľnou súčasťou psychiky
Bolesť, predovšetkým tá chronická, postihuje viac než len naše telo. Je samozrejmé, že bolesť je stresujúca a vedie k hnevu či frustrácii.
Je to začarovaný kruh: bolesť zvyšuje hladinu stresu a stres zhoršuje bolesť. Sedemdesiatsedem percent ľudí s chronickou bolesťou tiež trpí depresiou a má problém sústrediť sa.
Odmietnutie skutočne bolí
Americkí psychológovia zistili, že sa oblasti mozgu reagujúce na fyzickú bolesť prekrývajú s tými, ktoré sú aktívne pri spoločenskom odmietnutí. Vedci pri skúmaní ľudí po rozchodoch využili na sledovanie ich mozgovej aktivity funkčné zobrazovanie magnetickou rezonanciou.
„Tieto výsledky dávajú nový význam predstave, že odmietnutie ‚bolí‘,“ napísal o zisteniach profesor psychológie Ethan Kross spolu s kolegami z University of Michigan. Ako vysvetlil spoluautor Edward Smith z Columbia University, výskum ukázal, že psychologické a spoločenské udalosti môžu ovplyvniť oblasti mozgu, o ktorých vedci predpokladali, že reagujú pri fyzickej bolesti.
Ženy trpia viac ako muži
Ženy počas svojho života zažijú viac bolesti ako muži. Súvisí to najmä s menštruáciou, pôrodmi či migrénami. Štúdie však naznačujú, že ženy preciťujú bolesť odlišne a oveľa intenzívnejšie než ich polovičky. Jeden výskum na zvieratách preukázal, že samičkám treba podať dvojnásobnú dávku lieku od bolesti oproti samčekom, aby dosiahli rovnaký efekt. Výskumníci však doteraz vedú spor o tom, či majú ženy všeobecne vyšší prah bolesti ako muži a to aj napriek tomu, že miliónom žien, ktoré majú za sebou pôrod, je to odpoveď na túto otázku celkom jasná.
Lieky proti bolesti zaberajú aj na zlomené srdce
Keďže emocionálna a fyzická bolesť spôsobuje v mozgu podobné reakcie, analgetiká môžu podľa vedcov pomôcť otupiť zúfalstvo po rozchode či odmietnutí. Naomi Eisenberger z Kalifornskej univerzity vysvetlila, že ak si človek telesne ublíži, jeho bolesť má aj emocionálnu zložku. Práve tú obsahuje aj sociálna bolesť.
Dokonca platí i to, že ľudia s nízkym prahom bolesti sú emocionálne citlivejší. Ďalšia štúdia ukázala, že ľudia, ktorí počas troch týždňov užívali utišujúce lieky, cítili menšiu emocionálnu bolesť ako tí, ktorým podávali placebo.
Mozog necíti bolesť
Hoci v cítení bolesti hrá mozog v našom tele významnú úlohu, tento orgán bolesť nepostihuje. Keď sa dotknete niečoho horúceho, vaše telo vyšle cez miechu signál priamo do mozgu a ten zas správu o bolesti pošle do zraneného miesta. Hoci je akýmsi tlmočníkom medzi nami a telom, samotný mozog nemá nervy citlivé na bolesť. Bolieť teda môže len okolie mozgu, ale tento orgán nie.
Najbežnejšou bolesťou je bolesť chrbta
Podľa rôznych prieskumov ľudia najčastejšie bojujú s bolesťami chrbta. Túto bolesť však dokážeme odbúrať aj inak než len utlmujúcimi liekmi. Lekári vrelo odporúčajú pri chronických bolestiach chrbta okrem kvalitných masáží strečing a cvičenie jogy.
Ak sa tomu budete venovať dlhodobo, upraví sa vám aj držanie tela. Treba tiež venovať pozornosť matracom, na ktorých spíte a stoličke, na ktorej často sedávate. Vedci najnovšie dokázali, že bolesť chrbtice ešte zhoršuje fajčenie, takže ak holdujete tomuto zlozvyku, pre vlastné pohodlie s ním skončite.
Výraznú úľavu od bolesti môže priniesť meditácia
Meditácia môže vyvolať efekt výraznej úľavy od bolesti už po 80-minútovom tréningu pre začiatočníkov. Vyplýva to z výsledkov štúdie amerických vedcov. „Toto je prvá štúdia, ktorá poukazuje na to, že tréning iba o niečo dlhší ako jedna hodina môže výrazne zmenšiť prežívanie bolesti a aktiváciu mozgu v súvislosti s bolesťou,“ uviedol Fadel Zeidan, vedúci autor štúdie a výskumník Wake Forest Baptist Medical Center v Severnej Karolíne.
Myslite na svoje zdravie na Facebooku
Zdroje: www.everydayhealth.com, www.dailymail.co.uk, archív agentúry SITA