Pri vstupe na Slovensko sa od 9. júla povinnej päťdňovej karanténe vyhnú iba plne zaočkované osoby. Vyplýva to z návrhu aktualizácie cestovného semaforu, ktorý v stredu na návrh Ministerstva zdravotníctva SR (MZ SR) schválila vláda.
Za plne zaočkované osoby sa pritom budú považovať ľudia, ktorí sú aspoň 14 dní po podaní druhej dávky dvojdávkovej vakcíny a ľudia, ktorí sú aspoň 21 dní po absolvovaní očkovania jednodávkovou vakcínou proti ochoreniu COVID-19.
Výnimky z karantény
Výnimku z karantény budú mať aj tí, ktorí sú najviac 180 dní po prekonaní ochorenia COVID-19 a zároveň 14 dní po podaní prvej dávky vakcíny. Pri vstupe na Slovensko sa osoby budú musieť preukázať potvrdením o zaočkovaní.
Viac o téme: Koronavírus
„Keďže vakcíny nemajú stopercentnú účinnosť, stále existuje reziduálne riziko importu prípadov delta variantu. Výsledné riziko je však neporovnateľne nižšie oproti aktuálnemu systému, kde sa uplatňujú výnimky na základe sedem dní starého antigénového testu,“ konštatuje ministerstvo zdravotníctva v návrhu.
Kontroly na hraniciach budú rozdelené do troch základných stupňov, od 5. júla platí druhý
Pre všetky ostatné osoby bude platiť povinná registrácia v systéme eHranica a povinná päťdňová karanténa. Nezaočkované deti do 12 rokov sa budú riadiť rovnakými karanténnymi podmienkami ako ich rodičia.
Prechodné obdobie
Pre pendlerov, nezaočkované deti od 12 do 18 rokov a ľudí, ktorým bola podaná prvá dávka vakcíny, bude platiť od 9. júla do 9. augusta prechodné obdobie, počas ktorého budú môcť vstúpiť na územie Slovenska bez povinnosti absolvovať karanténu.
Rezort zdravotníctva tak chce dať ľuďom možnosť absolvovať očkovanie. Od 9. augusta sa však obe skupiny budú riadiť pravidlami, podľa ktorých buď budú patriť do skupiny plne zaočkovaných alebo budú musieť pri každom vstupe na územie Slovenska absolvovať karanténu.
Hlavným dôvodom na zmenu je podľa MZ SR hrozba vysoko nákazlivého delta variantu koronavírusu, pri ktorom by súčasné opatrenia neboli dostatočne účinné. Rezort zdravotníctva konštatuje, že medzi 20. májom a 20. júnom sa do registračného systému eHranica prihlásilo iba niečo cez 17-tisíc cestovateľov.
MZ SR to považuje za jasný dôkaz toho, že systém doterajšieho cestovného semaforu nefungoval, ľudia masívne obchádzali pravidlá a nie je preto vhodný pre ďalšie použitie.