Zamestnanci Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) v spoločnom vyhlásení žiadajú ministerstvo kultúry, aby stiahlo z pripomienkového konania návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase. Pod vyhlásenie sa podpísalo už viac ako 800 pracovníkov a spolupracovníkov RTVS.
Nový zákon prináša vážne zmeny
Zamestnanci žiadajú, aby ministerstvo v spolupráci s RTVS vytvorilo prostredie pre celospoločenskú diskusiu o budúcnosti RTVS ako verejnoprávneho média.
Chcú nás podriadiť politickej moci a získať nad nami kontrolu, RTVS znepokojuje úsilie vládnej koalície
„Prvým predpokladom je vytvorenie mechanizmu pre zodpovedné riadenie nezávislé od politickej moci a stabilné financovanie aj po zrušení koncesionárskych poplatkov, ktoré boli jedným z pilierov verejnoprávnosti,“ vyhlásili zamestnanci RTVS.
Návrh zákona z dielne ministerstva kultúry prináša podľa zamestnancov vážne zmeny. Ako signatári vyhlásenia pripomenuli, má sa napríklad zmeniť zloženie Rady RTVS a spôsob jej voľby. To platí aj pre voľbu generálneho riaditeľa, ktorého by po novom bolo možné odvolať bez udania dôvodu.
Hrozí politické ovládnutie RTVS?
Návrh zákona avizuje aj vznik nového orgánu, ktorým je Programová rada. Tá bude mať kompetenciu kontrolovať vysielanie a zasahovať do vysielania.
„Praktickým dôsledkom navrhnutých zmien môže byť nástroj na politické ovládnutie RTVS pre akúkoľvek vládnu moc. Pritom slobodné a nezávislé verejnoprávne médiá majú slúžiť všetkým občanom Slovenska, nie mocenským ambíciám ktorýchkoľvek strán,“ uviedli zamestnanci RTVS s tým, že ich vyhlásenie vyjadruje znepokojenie ľudí, ktorí profesionálne a poctivo vykonávajú svoje zamestnanie.
„Aj opakovaná najväčšia dôveryhodnosť nášho spravodajstva je pre nás v tomto smere potvrdením zmysluplnosti našej práce a aj zadosťučinením. Našou snahou je zabezpečenie kvalitnej budúcnosti verejnoprávnych médií na Slovensku,“ zdôraznili signatári s tým, že chcú aj naďalej slobodne tvoriť, zachovávať pluralitu názorov a pracovať bez obmedzení a strachu.