Verejné obstarávania by mali byť rýchlejšie a jednoduchšie. Národná rada SR vo štvrtok schválila vládny návrh novely zákona o verejnom obstarávaní s množstvom dodatočných zmien a úprav na základe pozmeňujúcich návrhov.
Pri hlasovaní bolo za 81 poslancov, proti 18 a zdržalo sa 28 zákonodarcov. Kompromisný a výrazne prepracovaný návrh novely pripravili podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý (Sme rodina) a predseda Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Miroslav Hlivák na základe verejnej diskusie.
Priestor pre jednoduchšie postupy
Cieľom novely je podľa vicepremiéra zjednodušiť postup verejného obstarávania, posilniť profesionalizáciu a zvýšiť zodpovednosť pri verejnom obstarávaní. Zámerom je tiež odstrániť tzv. goldplating, čiže úprava zákona na úroveň európskych smerníc, kde je to účelné.
„Návrh predstavuje súbor opatrení smerujúcich k uvoľňovaniu pravidiel a zároveň k posilneniu ich profesionálneho výkonu a vyvodzovania zodpovednosti za ich porušenie,“ povedal Holý v parlamente. Úprava finančných limitov pre podlimitné zákazky a zákazky s nízkou hodnotou bude podľa neho znamenať väčší priestor pre jednoduchšie postupy.
Vládna novela zákona o verejnom obstarávaní sa podľa Transparency bude meniť, poslanci pripravujú viacero úprav
„Zjednodušujeme postupy pri uzatváraní zmlúv a v prípadoch, ak dodávateľ nie je schopný dodať predmet zákazky, odstraňujeme dvojitú kontrolu zmlúv pri čerpaní eurofondov. Potenciál na zjednodušenie nákupov vidíme aj v podpore centrálneho obstarávania na úrovni štátnych orgánov,“ uviedol vicepremiér.
Námietkové konanie bude len pri väčších zákazkách, zruší sa Rada ÚVO ako odvolací orgán a konanie o námietkach bude už len jednostupňové. Rada by mala fungovať ešte do konca roku 2022.
Silnejší sankčný mechanizmus
Holý podotkol, že uvoľnenie v námietkovom konaní je možné posilnením sankčného mechanizmu aj postihu nekalých praktík, ale najmä zavedením profesionalizácie a následne aj zmenou v činnosti správnych súdov.
„Návrh je prerokovaný s Európskou komisiou, ktorá k nemu nemá výhrady, a ide o úpravy, ktoré majú oporu v pláne obnovy,“ poznamenal. Poslanci schváli pozmeňujúci návrh poslanca Milana Vetráka (OĽaNO), ktorý napríklad spresňuje dočasné fungovanie Rady ÚVO, ako aj pozmeňujúci návrh Petra Kremského (OĽaNO) o revíznych postupoch.
Predseda ÚVO požiadal Kolíkovú o rýchlejšie prijatie zmien v oblasti machinácií vo verejnom obstarávaní
Novela verejného obstarávania po úpravách nadobudne účinnosť od 31. marca 2022, vo vzťahu k povinnosti používať elektronické prostriedky zapísané v zozname 1. augusta 2022 a vo vzťahu k povinnosti využívania odborných garantov vo verejnom obstarávaní 31. marca 2024.
Ide v poradí o šestnástu novelu, resp. zmenu zákona o verejnom obstarávaní prijatého v roku 2015 a účinného od apríla 2016.