BRATISLAVA 5. mája (WebNoviny.sk) – Novela zákona o štátnych symboloch bola prijatá len preto, aby nemali slovenskí hokejisti na dresoch zohyzdený štátny znak.
Uviedol to po stretnutí s organizátormi nedeľňajšieho protestu proti prijatiu novely predseda Národnej rady SR a Slovenskej národnej strany (SNS) Andrej Danko. Tiež pripomenul, že novela nezakazuje hrať či spievať hymnu inej národnosti. Podľa jeho slov to platí iba v prípade štátnych sviatkov.
Danko bude rešpektovať, pokiaľ strana Most-Híd nepodporí novelu potom, ako ju na hlasovanie parlamentu vrátil prezident Andrej Kiska. V takom prípade bude podľa šéfa národniarov platiť doterajší právny stav. Organizátori protestu majú predsedovi parlamentu poslať svoje argumenty písomne aj s odôvodnením.
Danko chce od organizátorov pripomienky
Protestujúcich podporila aj strana Most-Híd, ktorá v písomnom stanovisku uviedla, že si želá rovnaký scenár, teda, že novela v súčasnom znení nebude prijatá.
„Zákon nehovorí o zákaze hymny cudzej krajiny, hovorí výslovne iba o doplnení. Pôvodný zákon platí od roku 1993 a hranie zahraničnej hymny nezakazuje. Ak Most-Híd nebude hlasovať za vrátený zákon prezidentom, nepôjde o porušenie koaličnej dohody. Novela bola prijatá len preto, aby nemali hokejisti zohyzdený znak na dresoch,“ povedal Danko po stretnutí s organizátormi protestu pred parlamentom.
Predseda NR SR doplnil, že organizátori protestu majú poslať svoje pripomienky. „Toto stretnutie vzniklo podľa mňa z nedorozumenia a rešpektujem aj organizátorov protestu. Majú poslať svoje stanovisko písomne aj s argumentami,“ doplnil Danko. Predseda SNS pozval na diskusiu demonštrantov potom, ako protestovali pred budovou Národnej rady SR.
Poďakovanie strany Most-Híd
Strana Most-Híd v stanovisku poďakovala protestujúcim a vyhlásila, že pokiaľ bude v Národnej rade SR, nebude hranie či spievanie maďarskej hymny limitované.
„Mnohí z tých, ktorí napriek nepriaznivému počasiu dnes prišli pred parlament, tam boli preto, lebo si naozaj úprimne želajú nápravu zákona o štátnych symboloch, ktorý bol prijatý koncom marca. Ďakujeme im za podporu,“ uviedla strana vo vyhlásení, ktoré agentúre SITA poskytla hovorkyňa Klára Debnár.
Faktom ale zostáva, že za prijatie novely hlasovali aj poslanci vládneho Mosta. Strana má pripravené aj záložné riešenie v prípade, že by bolo veto prezidenta prelomené.
„V takom prípade navrhnú poslanci zo strany Most-Híd pozmeňujúci návrh, ktorý sa prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní, práve preto, aby výklad ustanovenia o spievaní a hraní hymny iných štátov bol pre každého jednoznačný,“ doplnili.