Ako na to
1. Premyslite si, kde môžu rásť rastliny vo voľnej pôde, aké sú tu svetelné a tepelné podmienky, dôležitá je aj prístupnosť záhonov.
2. Zálievka a druh pôdy nebýva až taký problém – na malom priestore sa dá totiž väčšinou ľahko prispôsobiť.
3. Tam, kde nie je zarastený terén, budú záhradnú plochu stvárňovať neživé materiály. Život sem vnesú rastliny v nádobách. Tak možno pestovať skutočne všeličo, len ak sa rozhodnete pre trvalky, treba im zabezpečiť zimný kryt.
4. Záhradu v átriu komponujte v exponovaných pohľadoch – napríklad v pohľade z terasy berúc do úvahy výhľad z okien vedľajších obytných miestností.
Japonská záhrada
Aj milovníci japonských záhrad si môžu prísť na svoje v malom átriu – môžu sa tu totiž vyhrať s detailmi, a to bez veľkej námahy spojenej s údržbou takejto záhrady – napríklad tvarovať stromčeky a kry, symbolicky rozmiestniť kamene či rosiť machy.
Vpredu na obrázku je terasa, na ktorej si môžete vychutnávať relaxačný čaj. Dominantná je tvarovaná borovica vzadu v rohu, od ktorej vedie naprieč átriom symbolický kamenný potok. V opačnom smere krížom sa vinie cestička vytvorená z plochých kameňov, na ktorých leží drevená lávka (cez potok) a vedie ku kamennému lampášu. Dva náprotivné kúty mimo zelený „prameň“ potoka sú vysypané pieskom. Ľavý múr maskuje bambusový plot, vpravo s ním korešpondujú trstinové žalúzie na oknách. Na opačnom konci potoka na terase je bonsaj (borovica).
Celý článok si môžete prečítať tu.