NEW YORK 25. augusta (WEBNOVINY) – Švajčiarsky tenista Roger Federer a domáca Serena Williamsová sa zhodne budú usilovať o svoj šiesty titul vo dvojhre na záverečnom štvrtom grandslamovom turnaji sezóny US Open v New Yorku. Pre oboch by to zároveň bol osemnásty celkový triumf v singli na úrovni veľkej štvorky.
Podujatie v areáli USTA Billie Jean King National Tennis Center v Corona Parku v lokalite Flushing Meadows pri štvrti Queen´s sa začne v pondelok o 17.00 h SELČ. Americký šampionát napíše svoju 133. kapitolu. Ponúka rekordnú základnú dotáciu presne 38 251 760 USD (vlani 34,3 milióna dolárov).
Vyplatené prémie sa aj s prípadnými bonusmi vo výške 2,6 milióna USD pre najlepších v bodovaní Bonus Challenge v rámci prípravných podujatí zahrnutých do letného zaoceánskeho „hardového“ okruhu Emirates Airline US Open Series 2014 môžu dostať až na úroveň 40 851 760 USD.
Djokoviča vyzve Schwartzman, Serenu čaká na US Open obhajoba
Slováci poznajú súperov na US Open, žreb neprial Rybárikovej
Kližan sa cíti skvele, na US Open hodlá Darcisa ponaháňať
Rybáriková chváli nového trénera, proti Wozniackej chce hrať
Pre šampiónov vo dvojhre sú pripravené po 3 milióny USD. Ak uspeje spomenutá Serena, čím by zavŕšila čistý hetrik (triumfovala aj v sezónach 1999, 2002 a 2008), inkasuje dovedna 4 milióny dolárov. U mužov by si o toľko prilepšil Kanaďan Milos Raonic. US Open garantujú jednotné odmeny pre obe pohlavia už od roku 1973.
Medzinárodné otvorené majstrovstvá Spojených štátov amerických potrvajú do 8. septembra a v singli si na nich zahrá sedem Slovákov – Martin Kližan, Lukáš Lacko, Dominika Cibulková, Daniela Hantuchová, Jana Čepelová, Karolína Schmiedlová a Magdaléna Rybáriková, čerstvo finalistka z New Havenu. Len vo štvorhre sa predstaví Janette Husárová.
Federer bude mať uľahčenú cestu
Víťaz ročníkov 2004 – 2008 Federer by šiestym triumfom osamel pred Američanmi Jimmym Connorsom a Petom Samprasom na štvrtej pozícii v miestnom historickom poradí. So siedmimi primátmi vedú domáci Bill Tilden, Richard Sears a William Larned.
„Vlani som sa snažil presvedčiť sám seba, že mám nárok. Trochu som totiž mal pocit, že pre mňa už zostane ťažké poradiť si s členmi Top 5 či dokonca Top 10. Zdalo sa mi, že medzi mnou a hráčmi od desiatej po nejakú tridsiatu priečku je len nepatrný rozdiel. Sebavedomie sa rýchlo vytrácalo, pretože mi chýbal kvalitnejší pohyb. Obával som sa ďalšieho výpadku,“ poukázal na svoje problémy s chrbtom spred roka Federer, ktorého vtedy už v osemfinále nečakane vyradil Španiel Tommy Robredo.
„Je perfektné, že teraz v predstihu hovoríme o semifinále či finále,“ s úsmevom podotkol finalista z Toronta a šampión zo Cincinnati Federer, keď na prezentačnej tlačovej besede dostal otázku s takýmto kontextom.
Tridsaťtriročný už štvornásobný otecko je dvojkou hierarchie vzhľadom na neprítomnosť Španiela Rafaela Nadala a uznal, že mu to uľahčuje situáciu: „Vyvstáva z toho možnosť čo najlepšie to využiť. Predsa len je o jedného zložitého súpera na zdolanie menej.“
Djokovič sa cítil mľandravo
Až vo finále sa môže udiať repríza nedávneho súboja o wimbledonský titul, v ktorom Federer v päťsetovej dráme podľahol lídrovi svetového rebríčka Novakovi Djokovičovi.
Srb sa medzičasom oženil, so životnou partnerkou Jelenou očakávajú prvého potomka a zverenec Borisa Beckera a Mariána Vajdu nehral na prípravných podujatiach práve presvedčivo – zhodne nezvládol už druhú prekážku: „Bolo to veľmi emocionálne obdobie. Mám za sebou mimoriadnych 5-6 týždňov. Na kurte som sa po nich cítil pomerne mľandravo. Nepodarilo sa mi dosiahnuť potrebnú intenzitu a perfektné vnútorné nastavenie. Je to však normálne, lebo čosi takéto som predtým nikdy nezažíval.“
Z držiteľov newyorského titulu budú okrem Federera a Djokoviča (2011) v akcii aj Austrálčan Lleyton Hewitt (2001) a Brit Andy Murray (2012). Zo zdravotných dôvodov absentujú obhajca trofeje Nadal (radoval sa aj na ročníku 2010) a Argentínčan Juan Martín Del Porto (2009) – oboch odstavilo zápästie menej dominantnej ruky.
Medzi štartujúcimi ženami sa v minulosti okrem S. Williamsovej už presadili aj jej staršia sestra Venus (2000, 2001), Rusky Svetlana Kuznecovová (2004) a Maria Šarapovová (2006) a Austrálčanka Samantha Stosurová (2011). Najdôležitejšou chýbajúcou je Číňanka Na Li.
Serena by sa rada vyrovnala Navrátilovej
Čoskoro 33-ročná Serena (nar. 26. septembra 1981 v Saginawe) nebola tento rok na Majors za osemfinále. Dosiaľ naposledy mala sezónu bez vrcholného víťazstva v roku 2011, vtedy však do súťažného diania naskočila až v júni.
O výbornej aktuálnej forme presvedčila prostredníctvom triumfov v Stanforde a Cincinnati: „Rada by som sa 18. grandslamovým titulom vyrovnala Chris Evertovej a Martine Navrátilovej na historickom druhom mieste, ale o to sa usilujem od začiatku roka a zjavne to zatiaľ neprinieslo efekt. Už sa tým nehodlám stresovať.“ Na prvej priečke v Open Ere je Nemka Steffi Grafová s 22 trofejami.
Serena je jednotkou US Open len tretí raz v kariére, hoci strávila 204 týždňov – vrátane nadchádzajúcich dvoch – na čele renkingu. V predchádzajúcich dvoch prípadoch ako najvyššie nasadená aktérka aj získala titul. Čistý hetrik v Open Ere zvládla iba Evertová (1975 – 1978, 1980, 1982).
Česke Kvitovej sa na US Open nikdy príliš nedarilo
Šarapovová triumfovala v New Yorku v roku 2006, od úspechu na parížskom Roland Garros 2014 však nemá na konte žiadny prenikavý výsledok. Finalistka z vlaňajška, Bieloruska Viktoria Azarenková, sa po dlhodobom zranení nohy len postupne dostáva do formy a preventívne vynechala Cincinnati.
Držiteľka už dvoch wimbledonských primátov Petra Kvitová z ČR čerstvo vynikla v New Havene, ale v New Yorku sa jej nikdy nedarilo: ešte nebola ani len vo štvrťfinále. Pred tromi rokmi sa po svojom premiérovom úspechu na londýnskej tráve lúčila už v 1. kole.
Ide o 37. ročník US Open na tomto mieste. Šampionát sa v minulosti konal až na ôsmich iných. Premiéru mal v auguste 1881 v Newport Casine na Rhode Islande. S príchodom otvorenej éry sa päť súťaží vrátane štvorhry mužov a žien a mixu zjednotilo v newyorskom West Side Tennis Clube vo Forest Hills tiež vo štvrti Queen´s.
Pôvodne sa tam hralo na tráve a od roku 1975 na antuke. Akrylátový tvrdý povrch, v súčasnosti typu Deco Turf II, zaviedli až pri ostatnom sťahovaní turnaja pred ročníkom 1978.
Jediným víťazom na všetkým troch spomenutých typoch podkladu je Connors. Medzi mužmi naposledy bez straty setu triumfoval už v roku 1960 Austrálčan Neale Fraser, v kategórii žien v sezóne 2008 S. Williamsová.
Tajbrejk aj v rozhodujúcom sete
Už od sezóny 1970 platí, že US Open sú jediným z turnajov veľkej štvorky, na ktorom sa aj v rozhodujúcom sete hrá tajbrejk. Najprestížnejšie súboje sa konajú na troch pomenovaných dvorcoch: Arthur Ashe Stadium, Louis Armstrong Stadium a The Grandstand.
Arthur Ashe Stadium s kapacitou 23 200 divákov je najväčšou tenisovou arénou na svete. Zaťahovacou strechou bude disponovať až od roku 2016. Vrchný rad sedadiel sa nachádza približne 40 metrov nad úrovňou kurtu, na ktorom je hracie pole modré a okolité plochy zelené. Takéto farebné rozlíšenie na všetkých kurtoch celej US Open Series zaviedli v roku 2005.
Louis Armstrong Stadium s 10 200 miestami bol do roku 1997 hlavným dvorcom a pripomína pamiatku džezového trubkára, ktorý v Queen´s žil až do svojho skonu v roku 1971, ale údajne nikdy v živote nedržal v ruke raketu.
Trojka The Grandstand uspokojí zvedavosť 6000 fanúšikov bieleho športu. V bezprostrednej blízkosti areálu sa nachádza železná dutá konštrukcia Unisphere, ktorú postavili v rokoch 1964 – 1965, meria takmer 50 metrov a váži 450 ton. Štylizovaný glóbus je koncipovaný ako symbol znášanlivosti a má motto Porozumením k mieru.
Finále dvojhry žien odohrajú v nedeľu 7. septembra o 18.00 h SELČ. Rozhodujúci duel dvojhry mužov je na programe v pondelok 8. septembra o 23.00 h SELČ.
MUŽI:
Novak Djokovič (Srb.) 2,37, Roger Federer (Švaj.) 3,5, Andy Murray (V. Brit.) 8, Stan Wawrinka (Švaj.) 15, Grigor Dimitrov (Bul.) 17, Jo-Wilfried Tsonga (Fr.) a Milos Raonic (Kan.) po 26,… Martin Kližan a Lukáš Lacko (obaja SR) po 501
ŽENY:
Serena Williamsová (USA) 2,5, Maria Šarapovová (Rus.) 7, Simona Halepová (Rum.) 8, Petra Kvitová (ČR) 10, Eugenie Bouchardová (Kan.) 13, Viktoria Azarenková (Biel.) 17, Agnieszka Radwanská (Poľ.) 21, Caroline Wozniacka (Dán.) 26,… Dominika Cibulková 101, Magdaléna Rybáriková 201, Daniela Hantuchová, Jana Čepelová a Karolína Schmiedlová (všetky SR) po 501