- aktualizované 6. septembra 11:52
V pondelok 6. septembra sa na Okresnom súde Bratislava I začal súdny proces s Dobroslavom Trnkom. Bývalý generálny prokurátor na súde vyhlásil, že sa v kauze zatajovania nahrávky známej ako Gorila cíti nevinný a zároveň odmietol možnosť uzatvoriť dohodu o vine a treste.
Skutok vraj nekorešponduje s časovými údajmi
Ako obžalovaný uviedol pred súdom, svedecké výpovede ako aj ďalšie dôkazy naznačujú, že ku skutku tak, ako je uvedený v obžalobe, nedošlo.
Bývalý generálny prokurátor Trnka má na krku ďalšie obvinenie, umožnil prevod zablokovanej bytovky
“Skutok, tak ako je postavený, nekorešponduje s časovými údajmi, kedy som mal ja disponovať nejakou nahrávkou v kauze Gorila,“ uviedol. Zároveň odmietol odpovedať na otázky prokurátora. „V tomto štádiu konania nebudem,“ doplnil.
Výpovede Fica, Haščáka a Tótha
Na pondelňajšom pojednávaní sa zároveň čítali viaceré výpovede svedkov z prípravného konania. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) Peter Tóth uviedol, že mu Marian Kočner hovoril, že o tom, že má nahrávku označovanú ako Gorila, hovoril aj predsedovi strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robertovi Ficovi.
Účelom malo byť to, aby Smer-SD podporil znovuzvolenie Trnku do funkcie generálneho prokurátora. Zároveň údajne Ficovi, ako aj Jaroslavovi Haščákovi garantoval, že nikto iný k nej nebude mať prístup. Odkiaľ sa Kočner k nahrávke dostal Tóth nevedel, uviedol ale, že Kočner „mal pomerne rozsiahle kontakty medzi príslušníkmi SIS“. Samotný Kočner vo veci odmietol vypovedať, keďže dôkazy v tejto trestnej veci podľa neho boli získané nezákonne.
Šéf Smeru Robert Fico vo svojej výpovedi povedal, že obsah nahrávky nepozná, keďže tak, ako nepozerá správy a nečíta noviny, nepočúva ani nahrávky. Haščák vo svoje výpovedi poprel, že by ho Kočner alebo Trnka vydierali prostredníctvom nahrávky. Ako povedal, takéto ponuky dostáva pravidelne, ale od anonymov. „Nikdy som však na takéto ponuky nereflektoval,“ zdôraznil.
Pojednávanie v tejto kauze bude pokračovať v utorok 7. septembra. Vypovedať by mal aj bývalý generálny prokurátor Jaromír Čižnár.
Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach
Trnka je obžalovaný pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa v súvislosti s utajovaním nahrávky Gorila, ku ktorej mal mať prístup v rokoch 2007 až 2014. Nahrávku mu podľa obžaloby poskytol do úschovy v súčasnosti odsúdený podnikateľ Marian Kočner. Neskôr bola použitá pri vydieraní finančníka Jaroslava Haščáka.
Podľa polície Trnka zločin spáchal ako verejný činiteľ zneužitím svojej právomoci, a to závažnejším spôsobom konania a po dlhší čas.
„Od osoby M. K. mal prevziať zvukovú nahrávku obsahujúcu rozhovory osôb z podnikateľského prostredia, politikov a predstaviteľov štátnych orgánov. Z rozhovorov na nahrávke mali pritom vyplývať podozrenia zo spáchania viacerých trestných činov, najmä korupčného charakteru. Nahrávku mal ukrývať na viacerých miestach namiesto toho, aby ju odovzdal orgánom činným v trestnom konaní,“ informovala ešte začiatkom marca polícia.
Podľa záverov vyšetrovateľa si tak Trnka nesplnil povinnosť, ktorá mu vyplývala zo zákona. Konkrétne stíhať všetky trestné činy, o ktorých sa dozvedel. Trnka pôsobil vo funkcii generálneho prokurátora v rokoch 2004 až 2011.