Záchranári a zdravotníci sa vrátili z Haiti

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zemetrasenie, Haiti
Haiti Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 31. januára (WEBNOVINY) – Na Slovensko sa krátko popoludní vrátilo z misie v Haiti šestnásť záchranárov Komplexnej centrálnej záchrannej služby a dvaja lekári z Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety v Bratislave. Všetci sú zdraví. Po ničivom zemetrasení pomáhali v chudobnej karibskej krajine od soboty 23. januára. „Beriem túto misiu z nášho hľadiska na 101 percent splnenú,“ povedal dnes novinárom na brífingu vedúci záchranárov Ján Culka. Záchranári na Haiti postavili poľné nemocnice a čističku vody, dezinfikovali rizikové oblasti a pomáhali našim lekárom poskytovať prvú pomoc. V krajine ešte zostali piati lekári z Vysokej školy sv. Alžbety, ktorých v stredu vystrieda ďalší päťčlenný tím. Podľa Vladimíra Krčméryho z VŠ sv. Alžbety ošetril náš tím denne sto až dvesto pacientov.

Slováci pôsobili na Haiti na dvoch miestach, kde nepracoval žiaden iný záchranársky tím. Podľa lekára Krčméryho krajina aktuálne začína bojovať s epidémiami a ranovými infekciami. Náš tím už zaznamenal prvé prípady osýpok, týfu i cholery. „Je to hrozne zlý pocit, keď prídete ráno do nemocnice, musíte urobiť selekciu a povedať všetkým dospelým a starým, že musia ísť preč, že berieme len ženy a len deti,“ povedal v tejto súvislosti Krčméry. Akcie záchranárskych tímov sťažovali 35-stupňové teploty, v ochranných odevoch pracovali dvanásť až štrnásť hodín denne. Správy o nálezoch živých aj 15 dní po zemetrasení Culka spochybňuje. „Nechám na vašu úvahu, či sa mohol ešte niekto po 15 dňoch nájsť živý. Prach, teplo, a tak ďalej,“ naznačil Culka. Ak má byť pomoc v náročných podmienkach efektívna, striedanie tímov je nevyhnutné. „Po týždni človek začína v týchto podmienkach robiť fatálne chyby – a keď zle nadávkujete dojčaťu lieky, to dieťa zabijete,“ konštatuje Krčméry.

Vysoká škola sv. Alžbety pošle neskôr na Haiti ešte tretí tím, v marci začne stavať na severe krajiny sirotinec. „Na Slovensku príde do ambulancie matka s dieťaťom, ale tam príde päťročný chlapec s trojročným dievčatkom a ten päťročný je otec aj matka,“ povedal o dôvodoch ďalšej spolupráce školy na rehabilitácii krajiny Krčméry.

K medializovaným správam o únosoch detí z Haiti a fiktívnych adopciách sa záchranári konkrétne vyjadrovať nechceli. „Počas 15 misií, ktoré som absolvoval, som sa naučil neriešiť politickú a bezpečnostnú situáciu v danom štáte. Nemáme právo to riešiť, chodíme pomáhať, či bude situácia dobrá, ružová, oranžová, či bude ten národ vnímať pomoc tak alebo hentak,“ uviedol Culka. Podľa Krčméryho sú rabovačky a zneužívanie humanitárnej pomoci po podobných tragédiách štandardnou situáciou. Tieto prípady by však ľudí nemali odrádzať pomôcť. „Včera sme mali prvé dve dievčatká, čo boli zneužité pedofilom, pretože od nich za potraviny žiadali sex. Ale adopcie by sa nemali obmedziť alebo zastaviť, v žiadnom prípade, lebo drvivá väčšina tých detí nájde druhý domov,“ tvrdí Krčméry. Ako dodal, aj nemocniciam Vysokej školy sv. Alžbety na Haiti niekoľkokrát ukradli lieky. Misia, z ktorej sa dnes Krčméry vrátil, bola jeho piatou na Haiti. Paradoxne, bezpečnosť v krajine sa mu zdá byť v súčasnosti omnoho lepšia ako pred zemetrasením. „Agónia prinútila ľudí spolupracovať,“ myslí si Krčméry. Poriadok pomáhajú udržiavať jednotky, ktoré do Karibiku vyslali Spojené štáty americké i Európska únia.

Z prostriedkov Slovak Aid už slovenská vláda vyčlenila 50 000 eur. Štátna tajomníčka rezortu zahraničných vecí Oľga Algayerová na dnešnom brífingu povedala, že uvažuje aj o pomoci v druhej fáze rekonštrukcie hospodárstva na Haiti. „Haitská vláda nemá kapacity, takže tam teraz treba pomôcť a uvažujeme o projekte, na ktorý možno vyhlásime výberové konanie prostredníctvom Slovak Aid aby sme prostredníctvom mimovládneho alebo súkromného sektora alebo akademického sektora pomohli tou troškou,“ naznačila Algayerová. Či Slovensko vyšle aj policajné jednotky, bude rezort diskutovať s ministerstvom vnútra. Nasadenie ďalších záchranárov zatiaľ na programe nie je. „Sme malá krajina, ktorá ma päť miliónov obyvateľov a vonku sme mali 18 záchranárov v jednom tíme. Boli iné štáty, ktoré boli oveľa vyššie počtom obyvateľov aj finančne a mali vonku jedného, dvoch, troch záchranárov, samozrejme, s 50 vlajkami,“ uviedol Culka.

Ostrovný štát v Karibiku zasiahlo ničivé zemetrasenie s magnitúdom 7,3 v noci z 12. na 13. januára. Hlavné mesto Port-au-Prince je úplne zničené, vládne tam panika a chaos. Zemetrasenie si podľa oficiálnych informácií vyžiadalo vyše 150 000 mŕtvych. Ďalšieho štvrť milióna utrpelo zranenia a milión ľudí ostalo bez strechy nad hlavou. Nové zemetrasenie postihlo Haiti v stredu ráno minulý týždeň, obete nehlásili, ďalšie otrasy pocítili obyvatelia v nedeľu. Značná časť mŕtvych sú deti, mnoho ďalších je zranených a v šoku po strate domova a najbližších členov rodiny. V štáte Haiti je zničená infraštruktúra, vrátane zdrojov pitnej vody, je tu nedostatok jedla, liekov aj zdravotníkov.

SITA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Oľga AlgayerováVladimír Krčméry