Začal sa prechod na digitálne vysielanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Televízia, anténa, vysielanie, satelit
Foto: SITA/Michal Svítok

BRATISLAVA 9. marca (WEBNOVINY) – Dnes sa začína vypínanie analógových televíznych vysielačov. Prvé lokality, ktoré začnú prechádzať z analógového na digitálne TV vysielanie sú na juhu stredného Slovenska.

Prvý skončí vysielač Štúrovo – Modrý Vrch

Podľa informácií z webstránky prevádzkovateľa multiplexu – spoločnosti Towercom – dnes vypnú analógový TV vysielač Štúrovo – Modrý Vrch, ktorý pokrýva okresy Komárno, Krupina, Levice, Nové Zámky, Šaľa, Zlaté Moravce. V marci potom ďalej vypnú vysielače: Rožňava – Dievčenská skala (14.3.), Lučenec – Blatný vrch (16.3.), Modrý Kameň – Španí laz (16.3.), Ružomberok – Úložisko (24.3.) a TVP Považská Bystrica (29.3.). Medzitým, ako namontujú novú technológiu pre digitálne pozemské televízne vysielanie (DVB-T), majitelia televízorov, ktoré v súčasnosti prijímajú signál cez analógovú anténu, nebudú televízny signál prijímať, alebo s ním budú mať problémy. Na to, aby mohli digitálne televízne vysielanie sledovať, potrebujú mať televízor alebo set-top-box k televízoru s označením DVB-T.

Prechod by mohol trvať približne dva dni, no podľa riaditeľa sekcie techniky Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) Róberta Oravca to závisí aj od počasia. „Vieme, že to nebude jednoduché, budú lokality, ktoré vôbec nebudú mať digitálny príjem,“ uviedol na tlačovej besede riaditeľ sekcie programu RTVS Ľuboš Machaj. Pritom prechod na DVB-T sa dotkne všetkých, čo prijímajú televízny signál cez klasickú televíznu anténu. Netýka sa to teda tých, čo prijímajú signál cez satelit, majú káblovú televíziu alebo prijímajú televízny signál cez telekomunikačné siete (IPTV).

Oravec
Foto: SITA/Ľudovít Vaniher

Plusy aj mínusy prechodu na DVB-T

Na jednej strane je to kvalitnejší príjem, tvrdí Machaj. Na druhej strane však dodáva, že nie úplne všetky lokality budú digitálnym terestrickým vysielaním pokryté a tam budú musieť ľudia zvoliť iný spôsob príjmu. Napriek tomu, že televízni vysielatelia majú vytypované lokality, kde by prechod na DVB-T mal, či nemal byť plynulý, všetko sa podľa šéfa programu RTVS ukáže až v praxi. Prechod môže komplikovať aj počasie či terén, v akom vysielače sú. „Vieme, že to bude veľmi nervózne, nebude to jednoduché. Vypínanie sa začína vlastne v tých lokalitách, ktoré sú v podstate z hľadiska ekonomiky dosť zložité – juh stredného Slovenska,“ uviedol Ľuboš Machaj. RTVS pritom podľa neho prispeje k čo najväčšej informovanosti obyvateľov vo vysielaní Slovenského rozhlasu a Slovenskej televízie. O vypínaní vysielačov bude STV informovať napríklad aj na tzv. informačnej lište, teda na spodnom okraji obrazovky. Diváci podľa toho zistia, kedy by sa mali začať pripravovať na prechod na digitálne vysielanie.

Televízny príjem cez anténu

Všetci, ktorí sledujú televíziu cez anténu, by po prechode na DVB-T mali otočiť svoju anténu z horizontálnej do vertikálnej polohy a nasmerovať na správny vysielač a nastaviť i televízor. Technicky menej zdatní by mali podľa šéfa techniky RTVS Oravca osloviť susedov, tzv. „antenárov“, ďalších odborníkov alebo sa obrátiť na infolinku – 0800 168 500. Samozrejme, podmienkou príjmu je mať DVB-T televízor alebo set-top-box.

Na digitálne vysielanie musíme prejsť do konca roku 2012

V prípade STV sa prechod na DVB-T týka Jednotky a Dvojky. Trojky nie, keďže sa nikdy nevysielala cez analógové vysielače, ale vysiela sa cez satelit. „Trojka bude šírená prostredníctvom satelitu ešte do 31. mája, po tomto termíne bude prevádzka programovej služby Trojka ukončená,“ dodal pre médiá Oravec.

Na digitálne vysielanie musíme prejsť do konca roku 2012. Prinesie obraz v lepšej kvalite, bez známych snežení či šumu. Umožní tiež prijímať väčšie množstvo programov a v budúcnosti aj nové služby, aplikácie ako sú rozhlasové programy, superteletext, elektronický programový sprievodca, multimediálne služby a služby pre mobilný televízny príjem. Vybudovanie celej siete vysielačov DVB-T je naplánované do 30. júna.

Kde sa informovať o prechode na DVB-T?

Podrobné informácie sú dostupné aj na webstránke kampane o prechode na DVB-T. Na otázky tiež počas pracovných dní od 9:00 do 16:00 odpovedia na bezplatnej telefonickej infolinke na čísle: 0800 168 500 a tiež písomne na e-mailovej adrese: info@digimedia.sk. Plán vypínania analógových vysielačov v marci je zverejnený na tu.

Prehrávač prepojíte prakticky s akýmkoľvek televíz
Foto: Martin Kamenický

Vysielač Trenčín skončí s analógovým vysielaním 12. apríla

Analógové vysielanie vysielača Považská Bystrica skončí 29. marca, v Trenčíne 12. apríla. „Sú to krajné termíny, my sa budeme snažiť vtesnať do kratšieho obdobia,“ uviedol marketingový manažér spoločnosti Towercom Michal Šuran. Počas pár týždňov od vypnutia analógového vysielania až do sprevádzkovania digitálneho televízneho vysielania bude dochádzať k plánovaným výpadkom či prerušeniu signálu, avšak len počas pracovnej doby. V prípade lokality Považská Bystrica môže signál vypadávať v období 29. marca až 12. apríla, v prípade vysielača Trenčín zase 12. apríla až 3. mája. O presných časoch výpadkov budú na svojich obrazovkách informovať televízie STV a Markíza.

Digitálne vysielanie budú môcť diváci v oblasti, ktorú pokrýva považskobystrický vysielač, sledovať najneskôr od 12. apríla. Vysielač v Trenčíne bude digitálne vysielanie šíriť najneskôr od 3. mája. Digitálny signál bude novinkou v lokalite Handlová a časti Turiec najneskôr od 28. apríla. Vysielač Nové Mesto nad Váhom sa od júna doplní ďalšími televíznymi programami. V priebehu mája a júna tohto roku dôjde k rozšíreniu programov digitálneho vysielania v Trenčianskom kraji z ďalších troch lokalít.

V niektorých okrajových oblastiach pokrytia môže byť analógový signál čiastočne ďalej dostupný až do skončenia prechodu na digitálne vysielanie.

Počas tých pár týždňov odkedy vypnú analógové a kým nezapnú kompletné digitálne vysielanie bude možnosť digitálne sledovať Jednotku, Dvojku, JOJ a Markízu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať