Za zber lesných plodov v národných parkoch hrozí pokuta

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bobule, ovocie, jahody, maliny, černice
Jahody a ďalšie bobuľoviny sú významnými prírodnými bojovníkmi proti rakovine. Foto: httpwww.organiccommonsense.com

BRATISLAVA 13. augusta (WEBNOVINY) – V letnom období je zber lesných plodov predovšetkým v štvrtom a v piatom stupni ochrany zakázaný, previnilcom hrozí za zber bloková pokuta približne 66 eur.

Ako ďalej agentúru SITA informoval hovorca ministerstva životného prostredia Maroš Stano, za porušenie zákazu vo väčšom rozsahu sa môže pokuta vyšplhať do takmer 3 320 eur.

Ľudia v lete radi zbierajú obľúbené čučoriedky, lesné jahody, maliny a huby. V štvrtom a v piatom stupni ochrany je však podľa jeho slov prioritou ochrana rastlín a živočíchov, ktoré sa tu nachádzajú.

Envirorezort preto upozorňuje, že zber lesných plodov je na väčšine územia národných parkov Slovenska zakázaný a je v rozpore s ochranou prírody. „Výnimkou sú len národné parky Slovenský raj, Slovenský kras a Veľká Fatra,“ poznamenal hovorca s tým, že aj tu je však zber povolený len na vyhradených miestach a pre vlastnú spotrebu.

Zberači lesných plodov nevynechali podľa Stana ani náš najstarší národný park, Tatranský národný park (TANAP). V tomto roku urobili tatranskí strážcovia spolu s vlastníkmi pozemkov niekoľko akcií, ktoré zamerali predovšetkým na nelegálny zber lesných plodov. „V mnohých situáciách boli vystavení verbálnym útokom a museli spolupracovať aj s políciou,“ priblížil hovorca ministerstva. V takýchto akciách, ktorých cieľom je aj osveta, chcú pokračovať až do začiatku jesene.

Častým problémom je práve správanie sa zberačov v prírode. V snahe nazbierať v čo najkratšom čase čo najviac lesných plodov používajú na zber pomôcky, ktorými poškodzujú kríčky čučoriedok. V hustom poraste čučoriedok, ktorý ochraňuje pôdu a napomáha tvorbe humusu, vyšliapavajú chodníčky, ktoré sa stávajú možným zdrojom erózie.

V neposlednom rade často po sebe zanechávajú odpad a tým, že sa pohybujú mimo turistických chodníkov, rušia pokoj aj v odľahlých zónach od skorých ranných hodín až do zotmenia. „Na lesné plody je pritom odkázané veľké množstvo živočíchov, ktoré si počas leta a jesene robia tukové rezervy pre prežitie v zimnom období,“ vysvetlil pre agentúru SITA Maroš Stano. Ich zber preto nesúvisí len s tým, že živočíchy prichádzajú o prirodzenú potravu, ale zberači ich často rušia. „Následkom je pravidelný a opakovaný výskyt zvierat v blízkosti obývaných častí nielen podtatranského regiónu,“ uzavrel hovorca ministerstva životného prostredia.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať