Za Ficovej vlády mali tunelovať Vojenskú spravodajskú službu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Fico, Baška
Foto: Ilustračné foto SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) –

Vážne podozrenia z tunelovania Vojenskej spravodajskej služby (VSS) v čase prvej Ficovej vlády vyvoláva 134-stranová správa, ktorú anonymne dostal denník Sme.

Dokument zrejme vychádza z vnútorného vyšetrovania vo vojenskej rozviedke, ktoré sa rozbehlo, keď ministerstvo obrany viedol Ľubomír Galko.

V správe sa podľa Sme píše napríklad o kúpe a rekonštrukcii lukratívnej vily v Bratislave. Štát ju so stratou predal, získal ju vraj dnes už bývalý funkcionár Vojenskej spravodajskej služby. Šéfovia VSS a Vojenského obranného spravodajstva o všetkom vedeli. Obaja sa po návrate Smeru k moci vrátili.

Existenciu tajnej správy potvrdili Galko, expremiérka Iveta Radičová aj exminister vnútra Daniel Lipšic. Nepotvrdili, či ide o dokument, ktorý má Sme, pretože ide o tajné informácie. Súčasný minister obrany Martin Glváč za správou vidí spravodajskú hru. Prípad mala vyšetrovať prokuratúra od marca 2012, keď dostala podnet. Krajská prokuratúra v Bratislave ho od pondelka, keď dostala otázky, nevie nájsť.

Malo sa tak konať za ministrovania Jaroslava Bašku

Tajná správa podľa denníka tvrdí, že dvaja šéfovia tajných vojenských služieb postupovali ako organizovaná skupina a s peniazmi a majetkom tajných služieb narábali tak, aby z toho mali osobný prospech oni alebo tretie osoby.

Ako napísalo Sme, postupovali tak vraj bývalý riaditeľ Vojenskej spravodajskej služby (VSS) J. Š. a šéf Vojenského obranného spravodajstva (VOS) Ľ. S. Týka sa to najmä obdobia ministrovania Jaroslava Bašku zo Smeru.

Keďže v dokumente sú utajované skutočnosti, Sme ho odovzdalo šéfovi osobitného parlamentného výboru na kontrolu vojenského spravodajstva Martinovi Fedorovi (SDKÚ) a prokurátorovi špeciálnej prokuratúry. K tajnej správe sú podľa Sme priložené desiatky strán interných „informačných správ“, pokynov, kúpnych i darovacích zmlúv či faktúr. Dohromady ide o viac ako 130 listov väčšinou s textom na oboch stranách.

Štát údajne prišiel o milióny eur

Baška
Foto: Ilustračné foto SITA/Nina Bednáriková

Správa podľa Sme opisuje údajne nezákonné prevody majetku VSS na iné organizácie či súkromné osoby, ktoré boli podľa nej v spojení s vedením služby. Štát takto vraj prišiel o milióny eur, väčšinou tým, že tajní nakúpili majetok, zrekonštruovali ho za prostriedky služby a potom označili za nepotrebný či dekonšpirovaný a za výrazne nižšiu cenu ho predali ľuďom, ktorí na tom zarobili.

„Nemal som žiadne informácie, že by sa niečo také dialo. Prvýkrát o tom počujem dnes,“ tvrdil pre Sme Baška a hneď dodal, že J. Š. nevymenoval on, ale jeho predchodca František Kašický. Väčšinu funkčného obdobia však J. Š. strávil pod Baškom. Exminister hovorí, že počas jeho pôsobenia neriešili trestné oznámenia, ktoré sa týkali VSS a nikdy nemal informáciu o nezákonnom hospodárení s majetkom služby. „Určite som za vyšetrenie takýchto podozrení.“

Dokument podľa zistení Sme vznikol v čase, keď službe šéfoval Roman Mikulec. Získať jeho stanovisko sa nepodarilo. V službe už nepracuje a zrejme je tak ako všetci bývalí spravodajskí dôstojníci viazaný mlčanlivosťou.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Daniel LipšicFrantišek KašickýIveta RadičováĽubomír GalkoMartin GlváčRoman Mikulec
Firmy a inštitúcie VSS Vojenská spravodajská služba