Z KDH odchádza jeho zakladateľ Ján Čarnogurský

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Carnogursky
Ján Čarnogurský. Foto: SITA/Diana Černáková

Ján Čarnogurský sa narodil 1. januára 1944 v Bratislave. Právnickú fakultu Univerzity Karlovej v Prahe absolvoval v roku 1969 a nasledujúce dva roky pôsobil ako advokát v Bratislave. V roku 1971 získal na Právnickej fakulte Univerzity Komenského (PF UK) v Bratislave titul doktora práv.

Za obhajobu v politickom procese ho v roku 1981 vylúčili z radov advokácie. Čarnogurský vydával samizdatový časopis Bratislavské listy. Za „podvracanie republiky“ bol od augusta do novembra 1989 uväznený.

Po novembrovej revolúcii sa Ján Čarnogurský stal členom delegácie, ktorá rokovala s vládou ČSSR a od decembra 1989 do júna 1990 bol podpredsedom čs. vlády národného porozumenia.

Od júna 1990 do apríla 1991 vykonával funkciu prvého podpredsedu vlády Slovenskej republiky a od apríla 1991 do parlamentných volieb v júni 1992 bol predsedom vlády SR, po tom, ako bol z tejto funkcie odvolaný Vladimír Mečiar.

Od júna 1992 bol Ján Čarnogurský poslancom Národnej rady SR za KDH, od júla 1993 bol podpredsedom parlamentného zhromaždenia Konferencie o bezpečnosti a spolupráci v Európe a od apríla 1997 podpredsedom Európskej únie kresťanských demokratov. V rokoch 1994 -1998 bol členom Výboru NR SR pre obranu a bezpečnosť.

V rokoch 1998-2002 bol Ján Čarnogurský ministrom spravodlivosti vo vláde Mikuláša Dzurindu. V roku 2000 odstúpil Ján Čarnogurský z postu predsedu KDH a založil si advokátsku kanceláriu. Ján Čarnogurský v roku 2012 ohlásil svoju kandidatúru na post prezidenta SR.

BRATISLAVA 11. októbra (WEBNOVINY) – Prezidentský kandidát a zakladateľ KDH Ján Čarnogurský v piatok oznámil odchod z hnutia.

„Rada KDH bude v sobotu voliť kandidáta KDH na funkciu prezidenta a chcem jej ponechať voľné ruky. Jedna politická strana nemôže mať dvoch kandidátov, nebolo by to poctivé,“ povedal novinárom Čarnogurský. Kandidovať chce ako občiansky kandidát, jeho kandidatúru doteraz podpisom podporilo takmer 25-tisíc občanov.

„Naša krajina je vnútorne rozdelená a toto rozdelenie ju oslabuje. Slovensko má byť silné a spravodlivé. Preto chcem Slovensko spájať, nie rozdeľovať,“ vysvetlil zakladateľ kresťanských demokratov.

Na roky v KDH bude podľa vlastných slov spomínať rád. „Bolo mojou povinnosťou nájsť riešenie, ktoré bude zohľadňovať môj záväzok voči občanom, čo podpísali podporu mojej kandidatúry a zároveň pomôže udržať poctivé vzťahy so všetkými,“ uzavrel Čarnogurský.

Nevysvetľoval ani pred sebou

Oznámenie o vystúpení z KDH odovzdal Čarnogurský do rúk vlastnej manželke, keďže tá je predsedníčkou Miestneho zväzu KDH v Dúbravke, ktorého bol Čarnogurský členom. „Nepokúšal som sa o to vysvetlenie ani sám pred sebou,“ odpovedal na otázku, ako si vysvetľuje, že jeho prezidentskú kandidatúru KDH nepodporilo.

Tlačovú besedu mal Čarnogurský symbolicky v budove na Žabotovej ulici, kde KDH viac ako desaťročie malo stranícku centrálu.

Ján Čarnogurský bol iniciátorom vzniku Kresťanskodemokratického hnutia (KDH) na Slovensku a na jeho zakladajúcom sneme vo februári 1990 ho zvolili za predsedu. Kresťanskodemokratické hnutie vzniklo 17. februára 1990 na ustanovujúcom sneme v Nitre.

Podpredseda KDH Pavol Abrhan rešpektuje slobodné rozhodnutie prvého predsedu KDH Jána Čarnogurského odísť z hnutia. Abrhan verí, že dvaja bývalí a súčasný predseda aj do budúcna ako doteraz dokážu si sadnúť za jeden stôl napriek rôznosti názorov.

V sobotu má byť Rada KDH, ktorá má odobriť prezidentskú kandidatúru Pavla Hrušovského, čo navrhlo predsedníctvo hnutia. Ako povedal Abrhan pre agentúru SITA, každý člen rady má právo navrhnúť iný postup ako predsedníctvo. „Hlasovaním sa rozhodne,“ dodal.

Chce kandidovať ako nezávislý

Štátne vyznamenania pre 20 osobností SR
Foto: SITA/Jozef Jakubčo

Odchodom Jána Čarnogurského z Kresťanskodemokratického hnutia táto strana podľa politológa Samuela Abraháma stráca „raison d´etre“, teda dôvod na existenciu.

„Je to koniec jednej éry,“ konštatoval rektor Bratislavskej medzinárodnej školy liberálnych štúdií.

Abrahám si myslí, že v takej situácii, v akej je KDH, je Čarnogurského vystúpenie zo strany to posledné, čo si mohla dovoliť. „Zbaviť sa vlastného symbolu,“ dodal.

Čarnogurského ukončenie členstva v KDH podľa Abraháma súvisí s nadchádzajúcimi prezidentskými voľbami, v ktorých bude kandidovať.

„Chce kandidovať na prezidenta ako nezávislý, je to sčasti kalkulácia, že nechce byť ako kandidát na prezidenta spájaný s KDH,“ povedal Abrahám.

Podobný dôvod spomína aj politológ Miroslav Kusý. Podľa jeho slov Čarnogurský už dávnejšie prerušil aktívne styky s KDH, k politike strany sa nevyjadroval. „Pre neho je najvýhodnejšie byť nezávislý, nebyť spájaný s KDH,“ myslí si Kusý.

Ako ďalej upozornil, kandidátom KDH na prezidentský post má byť Pavol Hrušovský, takže Čarnogurský by bol u straníkov až druhý v poradí. Podpora KDH pre Hrušovského kandidatúru teda podľa politológa podporila krok, pre ktorý sa Čarnogurský rozhodol.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján ČarnogurskýMiroslav KusýPavol AbrhanPavol HrušovskýVladimír Mečiar
Firmy a inštitúcie KDH Kresťanskodemokratické hnutie