BRATISLAVA 8. júna (WEBNOVINY) – Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble považuje za nevyhnutné, aby eurozóna poskytla Grécku dodatočnú a významnú finančnú pomoc. Akýkoľvek nový program musí zároveň počítať s významnou účasťou súkromných investorov, tvrdí Schäuble v liste, ktorým sa obrátil na vedenie Európskej centrálnej banky, Medzinárodného menového fondu (MMF) a svojich rezortných kolegov v eurozóne
Zdá sa, že návrat Grécka na kapitálové trhy je v roku 2012 „viac ako nerealistický“. Znamená to, že zdroje, ktoré má Grécko k dispozícii, v horizonte súčasného úverového programu nepostačia na pokrytie jeho finančných potrieb, uvádza sa v liste datovanom 6. júna. Konkrétny objem dodatočných prostriedkov je vecou ďalších rokovaní, zvýšenie však pravdepodobne musí byť „zásadné“, zdôraznil Schäuble. Bez toho, aby Grécko nezískalo ďalšiu časť úverov do polovice júla, eurozóna podľa ministra čelí reálnemu riziku prvej nekoordinovanej štátnej platobnej neschopnosti.
Akákoľvek ďalšia finančná podpora Grécku si zároveň vyžaduje spravodlivé rozdelenie nákladov medzi daňových poplatníkov a investorov. Nová dohoda preto musí obsahovať jasný mandát na začatie rokovaní o účasti súkromných investorov, pričom jej výsledkom musí byť „kvantifikovaný a podstatný“ príspevok držiteľov dlhopisov, zdôrazňuje nemecký minister financií.
Na pomoci Grécku sa musia podieľať aj súkromní veritelia
K prekonaniu dlhovej krízy Grécka musia prispieť aj súkromní veritelia. Zhodli sa na tom predstavitelia bánk pôsobiacich v Nemecku. „Banky a veritelia sa musia podieľať,“ povedal predstaviteľ nemeckej divízie bankovej skupiny JP Morgan Karl-Georg Altenburg. Zároveň dodal, že samotné predĺženie splatnosti dlhopisov by nestačilo a musí byť súčasťou širšieho programu. „Predĺženie splatnosti a dodatočne peniaze, to je to, k čomu príde,“ povedal na konferencii bankárov Michael Rüdiger, šéf Credit Suisse pre strednú Európu.
Generálny manažér nemeckej bankovej asociácie BdB Michael Kemmer uviedol, že je pravdepodobné, že sa súkromný sektor na pomoci zúčastní, pôjde však o posledný krok. „Predĺženie splatnosti sa mne osobne zdá najprijateľnejšie riešenie,“ povedala Ingrid Hengster, šéfka Royal Bank of Scotland pre Nemecko.