Wawrinka vo finále zdolal Djokoviča, má druhý veľký titul

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Najkrajšie momenty z mužského finále Roland Garros
Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka zdolal počas finálového zápasu Roland Garros v Paríži srbského kolegu Novaka Djokoviča. Paríž, 7. júna 2015. Foto: SITA/AP

PARÍŽ 7. júna (WEBNOVINY) – Švajčiarsky tenista Stan Wawrinka nasadený ako ôsmy zvíťazil v nedeľňajšom finále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Roland Garros v Paríži (24. mája – 7. júna, celková dotácia 28 028 600 eur, antuka) nad srbským lídrom svetového rebríčka Novakom Djokovičom za 192 minút 4:6, 6:4, 6:3, 6:4. Predviedol agresívnejší, priebojnejší a od druhej hodiny sebavedomejší výkon. Triumfoval zaslúžene. Trofej dostal od Brazílčana Gustava „Gugu“ Kuertena.

Wawrinka zažil v Paríži grandslamový turnaj plný superlatívov. Vo štvrťfinálovom derby prekonal Rogera Federera, jediného „nenadalovského“ šampióna Roland Garros za posledných desať rokov, a označil svoj výkon za životný na úrovni veľkej štvorky a zároveň na antuke.

Obrazom: Najkrajšie momenty z mužského finále Roland Garros

Krátko po triumfe nad Djokovičom už bez okolkov hovoril o najlepšom zápase v kariére. Neskôr trochu diplomatickejšie uviedol: „Určite jeden z najlepších, ak nie najlepší.“

„Veľká štvorica hráčov tejto éry zostane veľkou štvoricou. Nesnažím sa porovnávať moje úspechy s ich výsledkami, usilujem sa zdolávať ich. Som hrdý na to, že som dnes prekonal Novaka, ktorý je neskutočným tenistom, ťažko sa proti nemu hrá,“ povedal 30-ročný Wawrinka, ktorý vlani získal titul na Australian Open a jej aj majiteľom olympijského zlata (vo štvorhre po boku Federera z Pekingu 2008) a spoludržiteľom Davis Cupu 2014.

Do budúcna praje víťazstvo aj Djokovičovi

„Konečne môžem na ceremoniáli hovoriť po francúzsky. Je to príjemný pocit,“ s úsmevom skonštatoval Wawrinka a dodal: „Mám problémy uveriť, že sa mi naozaj podarilo triumfovať. Hrať proti Novakovi vo finále je jedna z najväčších predstaviteľných výziev.“

„Som veľmi šťastný, že sa mi podarilo zvíťaziť. Som si istý, že raz sa tu dočká aj Novak, zaslúžil by si to. Prajem mu to ako kvalitnému hráčovi a zároveň dobrému kamarátovi. V tom dnešnom poslednom geme som bol nadštandardne nervózny. Uvedomil som si totiž, ako som blízko,“ uznal Wawrinka. Švajčiar pri podávaní na triumf čelil brejkbalu už po svojom prvom mečbale, situáciu zvládol.

Wawrinka prejavil aj zmysel pre humor, keď pred akreditovanými médiami položil k trofeji svoje kárované šortky a vyhlásil: „Asi som jediný, komu sa páčia.“

Najkrajšie momenty z mužského finále Roland Garros
Foto: SITA/AP

Djokovičovi sa naivný dropšot nevyplatil

V prvom sete dosiahol Djokovič napokon postačujúci brejk v siedmej hre. Po jednej šanci na príjme mal v úvodnom aj piatom geme. Dopodával sa aj cez jeden brejkbal, ktorý vymazal kvalitným servisom. Bola to prvá hrozba, ktorej na podaní čelil. Pri jeho dovedna treťom setbale súper prepálil forhendovú kontru. Začiatok patril úderovo istejšiemu Djokovičovi, pokračovanie však už nie.

Wawrinka postupne preberal kontrolu nad dianím na Dvorci Philippa Chatriera. Po hodine boja dokázal vystupňovať svoj výkon do miery, ktorou Djokovičovi narušil koncept a miestami ho privádza k riešeniam prezrádzajúcim bezradnosť. Platilo to napríklad pri brejkbale na 4:2 v treťom dejstve, keď Srb zahral naivný dropšot a inkasoval forhendový klinec (koledoval si už v druhej hre, v ktorej vymazal tri hrozby, dve za sebou).

V siedmom geme nezužitkoval Djokovič jednu možnosť na príjme – 2:5. Ešte znížil na 3:5, ale Švajčiar bol potom na podaní neochvejný. Odskočil na 40:0 a získal bod priamo servisom.

Tridsaťročný hrdina vlaňajších melbournských rovnako hodnotných Australian Open Wawrinka mal už v druhom dejstve prevahu a mohol uspieť jednoduchšie, ale zužitkoval až piaty brejkbal vo štvrtom rôznom geme.

Wawrinka získal Pohár mušketierov

Djokovič v desiatej hre viedol pri vlastnom podaní sľubne 30:0, súper však najprv predviedol skvostné bekhendové obhodenie, potom rezolútny forhend popri čiare, za stavu 30:30 sa dočkal favoritovho bekhendového zlyhania a napokon ešte jedného vo vysiľujúcej výmene. Srb mal v tomto sete iba jednu šancu na returne, a to už v otváracom geme.

Vo štvrtom sete síce Djokovič odskočil na 3:0, stále však nevyznieval príliš presvedčivo. O chvíľu to bolo nielen 3:3, ale aj 15:40 z pohľadu podávajúceho Srba. Ten sa ešte bojovne posunul na 4:3 a dokonca mal 40:0 na returne, Švajčiar však dôraznou a odvážnou hrou dal na 4:4 a vzápätí famóznym bekhendovým obhodením popri čiare išiel do brejkového náskoku.

Najkrajšie momenty z mužského finále Roland Garros
Foto: SITA/AP

K Poháru mušketierov a prémii 1,8 milióna eur sa dopodával aj cez odstránený brejkbal (Srb pokazil forhend) už po svojom prvom mečbale. Djokoviča uteší 900 000 eur, na kariérny Grand Slam si však musí počkať.

„Súper predviedol kvalitný a takticky vyzretý tenis. Môžem mu akurát pogratulovať k tomu, ako to zvládol. Zaslúžil si víťazstvo. Nebolo ľahké znova stáť na parížskom ceremoniáli ako zdolaný finalista, ale dnes som podľahol lepšiemu hráčovi. Bol som pripravený a fyzicky v poriadku. On si však počínal skvele. Chcel som tú trofej, na kurte sme však boli dvaja s rovnakou túžbou. Som hrdý na to, akú bitku som z toho urobil, nebolo mi však súdené. Spôsob, akým ma publikum prijalo, zvyšuje moju motiváciu vrátiť sa sem a skúšať to ďalej,“ povedal Djokovič na tlačovej besede, citoval ho Twitter podujatia.

Djokovič nenašiel plán B

Rodák z Lausanne Wawrinka dominoval na „winnery“ ohurujúco 60:30, urobil pritom iba o štyri nevynútené chyby viac – 45:41. Zvládol 23 z 33 zákrokov pri sieti, zdolaný 14 z 24. Švajčiar premenil 4 z 15 brejkbalov, Srb 2 z 10. Wawrinka bol na esá lepší 9:6, urobil 3 dvojchyby, Djokovič žiadnu. Srbovi tentoraz nestačil jeho povestne odolný, trpezlivý a „konštruktérsky“ zameraný tenis. Keď ho Švajčiar vyzval k brutálnejším prestrelkám, nenašiel dlhodobo fungujúci plán B namiesto disciplinovanej striedmosti.

Štvrťfinálový premožiteľ miestneho šampióna spred šiestich rokov Rogera Federera Wawrinka znížil v bilancii proti Djokovičovi na 4:17. Revanšoval sa za 5-setový nezdar zo semifinále AO 2015.

Najkrajšie momenty z mužského finále Roland Garros
Foto: SITA/AP

Zverenec finalistu RG 2000 Magnusa Normana „Stan the Man“ Wawrinka v minulosti bol pri Seine najďalej vo štvrťfinále edície 2013, prehral v ňom so Španielom Rafaelom Nadalom. Minulý rok zakopol už v 1. kole na inom Španielovi Guillermovi Garcíovi-Lópezovi, takže rebríčkovo si značne prospeje: konkrétne poskočí z deviatej na štvrtú priečku, osobným rekordom preňho zostáva tretie miesto.

Posledným šampiónom, ktorý rok pred triumfom prehral v 1. kole, bol od sezóny 2002 Španiel Albert Costa (v roku 2001 ho hneď na úvod vyradil hostiteľ Julien Boutter).

Wawrinka vyrovnal maximum v neodraditeľnosti

Víťaz parížskej súťaže juniorov 2003 Wawrinka sa prebojoval do seniorského finále vo francúzskej metropole až na 11. pokus, čím v neodraditeľnosti vyrovnal maximum tzv. otvorenej éry v podaní Ekvádorčana Andrésa Goméza (v roku 1990 napokon tiež získal trofej) a Španiela Davida Ferrera (predvlani prehral v dueli o primát).

Najkrajšie momenty z mužského finále Roland Garros
Foto: SITA/AP

Do nedele posledným hrdinom parížskej súťaže chlapcov, ktorý si neskôr zahral v seniorskom finále, bol od roku 2004 Argentínčan Guillermo Coria. Double, ktoré má na konte päť hráčov, do tohto Wawrinkovho triumfu nezvládol nik od roku 1988 a víťazstva Švéda Matsa Wilandera.

Zverenec Borisa Beckera a Mariána Vajdu Djokovič má na úrovni veľkej štvorky trofeje z Australian Open 2008, 2011, 2012, 2013 a 2015, Wimbledonu 2011 a 2014 a US Open 2011. Bol vo svojom 16. finále s takouto hodnotou, čím sa dotiahol na historické šieste miesto k Björnovi Borgovi a Kenovi Rosewallovi (vedie Roger Federer – 25).

Djokovič prehral vo finále dvakrát s Nadalom

Kariérny Grand Slam dosiaľ získali – abecedne – Andre Agassi, Don Budge, Roy Emerson, Roger Federer, Rod Laver, Rafael Nadal a Fred Perry. Djokovičovi by sa to podarilo ako druhému najstaršiemu po Agassim (ten vtedy mal 29 rokov a 38 dní). Zaujímavosťou je, že až štyria zo spomenutej sedmičky – Perry, Budge, Agassi a Federer – si skompletizovali zbierku práve na Roland Garros.

Víťaz 53 turnajov Djokovič prehral v sezónach 2012 aj 2014 v parížskom finále s Nadalom, ktorého teraz presvedčivo vyradil v stredajšom štvrťfinále.

Najkrajšie momenty z mužského finále Roland Garros
Foto: SITA/AP

Séria zápasových úspechov „Noleho“ Djokoviča sa skončila na hodnote 28. Do 7. júna naposledy ťahal za kratší koniec 28. februára so Švajčiarom Federerom vo finále v Dubaji v SAE. Na najpomalšom podklade má v tomto roku bilanciu 16:1.

Djokovič nenadviazal na svoj triumf z Melbourne. Double Australian Open – Roland Garros v jednej sezóne naposledy získal Američan Jim Courier už v sezóne 1992.

Dvojhra mužov – finále:

Stan Wawrinka (Švaj.-8) – Novak Djokovič (Srb.-1) 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 za 192 minút (45, 52, 42, 53)

Cesta Wawrinku za titulom:

1. kolo: Marsel Ilhan (Tur., 81. vo svetovom rebríčku ATP) 6:3, 6:2, 6:3 za 95 minút

2. kolo: Dušan Lajovič (Srb./67.) 6:3, 6:4, 5:7, 6:3 za 155 minút

3. kolo: Steve Johnson (USA/56.) 6:4, 6:3, 6:2 za 90 minút

4. kolo (osemfinále): Gilles Simon (Fr.-12/13.) 6:1, 6:4, 6:2 za 112 minút

štvrťfinále: Roger Federer (Švaj.-2/2.) 6:4, 6:3, 7:6 (4) za 130 minút

semifinále: Jo-Wilfried Tsonga (Fr.-14/15.) 6:3, 6:7 (1), 7:6 (3), 6:4 za 226 minút

finále: Novak Djokovič (Srb.-1/1.) 4:6, 6:4, 6:3, 6:4 za 192 minút

Prehľad výsledkov predchádzajúcich 15 finále:

2014 Rafael Nadal (Šp.) – Novak Djokovič (Srb.) 3:6, 7:5, 6:2, 6:4

2013 Rafael Nadal (Šp.) – David Ferrer (Šp.) 6:3, 6:2, 6:3

2012 Rafael Nadal (Šp.) – Novak Djokovič (Srb.) 6:4, 6:3, 2:6, 7:5

2011 Rafael Nadal (Šp.) – Roger Federer (Švaj.) 7:5, 7:6 (3), 5:7, 6:1

2010 Rafael Nadal (Šp.) – Robin Söderling (Švéd.) 6:4, 6:2, 6:4

2009 Roger Federer (Švaj.) – Robin Söderling (Švéd.) 6:1, 7:6 (1), 6:4

2008 Rafael Nadal (Šp.) – Roger Federer (Švaj.) 6:1, 6:3, 6:0

2007 Rafael Nadal (Šp.) – Roger Federer (Švaj.) 6:3, 4:6, 6:3, 6:4

2006 Rafael Nadal (Šp.) – Roger Federer (Švaj.) 1:6, 6:1, 6:4, 7:6 (4)

2005 Rafael Nadal (Šp.) – Mariano Puerta (Arg.) 6:7 (6), 6:3, 6:1, 7:5

2004 Gaston Gaudio (Arg.) – Guillermo Coria (Arg.) 0:6, 3:6, 6:4, 6:1, 8:6

2003 Juan Carlos Ferrero (Šp.) – Martin Verkerk (Hol.) 6:1, 6:3, 6:2

2002 Albert Costa (Šp.) – Juan Carlos Ferrero (Šp.) 6:1, 6:0, 4:6, 6:3

2001 Gustavo Kuerten (Braz.) – Alex Corretja (Šp.) 6:7 (7), 7:5, 6:2, 6:0

2000 Gustavo Kuerten (Braz.) – Magnus Norman (Švéd.) 6:2, 6:3, 2:6, 7:6 (6)

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Andre AgassiDavid FerrerDušan LajovičGilles SimonJo-Wilfried TsongaJuan CarlosJuan Carlos FerreroNovak DjokovičRafael NadalRobin SöderlingRoger FedererStan WawrinkaStanislas Wawrinka