BRATISLAVA 23. mája (WEBNOVINY) – Slovensko udržuje nadštandardné vzťahy s Ruskom a jeho najvyššími predstaviteľmi aj napriek kritike a sankciám zo strany Európskej únie. Poukazuje na to vo svojej štvrtkovej analýze agentúra Reuters.
Jej autori upozorňujú na tohtotýždňovú návštevu slovenského ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka v Moskve a jeho stretnutie „bez fanfár“ s ruským vicepremiérom Dmitrijom Rogozinom, ktorý je na zozname osôb neželaných na území EÚ.
Agentúra píše, že práve Rogozinovo potrestanie úniou sa stretlo s nespokojnými reakciami Bratislavy, ktorá sa v Bruseli neúspešne snažila o jeho vyňatie zo zoznamu. Autori zdôrazňujú, že je to človek, ktorý sa Rumunom v apríli vyhrážal príchodom v bombardéri.
Slováci majú k Rusom blízko aj vďaka plynu a zbraniam
Reuters odhaľuje aj pozadie šéfa diplomacie i samotného premiéra Slovenska Roberta Fica. O Lajčákovi píše ako o plynule po rusky hovoriacom absolventovi prestížneho moskovského inštitútu medzinárodných vzťahov, kým Fica označuje za bývalého člena komunistickej strany, účastníka recepcií na kubánskom veľvyslanectve na Slovensku či za verejného zástancu úzkej spolupráce medzi slovanskými národmi.
Dôvodom, prečo majú Slováci k Rusku tak blízko sú podľa nich dve veci – závislosť od ruského plynu a zbrane, respektíve náhradné diely do stíhačiek a protilietadlových systémov.
Autori však poukazujú na to, že podobne rozpoltený postoj ako Slovensko má k Rusku aj Cyprus, Bulharsko či Maďarsko.
Premiér Fico chce brániť záujmy Slovenska do posledného dychu
Reuters pripomína aj Ficove minulotýždňové vyjadrenia počas rokovaní za zatvorenými dverami s lídrami krajín V4. Slovenský premiér údajne povedal, že v prípade ďalších sankcií EÚ voči Rusku bude brániť hospodárskeho záujmy Slovenska do „posledného dychu“.
V tejto súvislosti autori citujú nemenovaného európskeho diplomata. Podľa neho by bolo „lepšie, keby Fico radšej preferoval základnú európsku bezpečnosť ako ceny plynu pre Slovensko“.
V rámci EÚ však vraj panuje názor, že napriek niektorým nie práve vhodným vyjadreniam z Bratislavy je nepravdepodobné, že by Slovensko narúšalo všeobecnú dohodu či spôsobovalo problémy v rámci únie.