Japonská elektrárenská spoločnosť Tepco, ktorá je prevádzkovateľom jadrovej elektrárne Fukušima, uviedla, že vzorky morskej vody z okolia elektrárne sú bezpečné.
Oznámila to deň po tom, ako začala do mora vypúšťať upravenú vodu z elektrárne, ktorú používala na chladenie pred haváriou z roku 2011 spôsobenou vlnou cunami. Informuje o tom web BBC.
Čína zakázala import z Japonska
Vypúšťanie upravenej kontaminovanej vody do Tichého oceána vyvolalo v regióne protesty a reakciu zo strany Pekingu.
Čínski predstavitelia označili japonské rozhodnutie vypustiť vodu za „extrémne egoistické a nezodpovedné“ napriek tomu, že Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) plán Tokia schválila.
Rádioaktívnu vodu z Fukušimy začali vypúšťať do oceánu, Čína reaguje zákazom všetkých japonských morských plodov
Čína, ktorá je najväčším dovozcom morských plodov z Japonska, všetok takýto import z krajiny zakázala.
Spoločnosť Tepco však vyhlásila, že vzorky morskej vody, ktoré odobrala vo štvrtok popoludní, majú úroveň rádioaktivity podstatne pod prípustnými limitmi.
Vodu monitorujú každý deň
Hovorca firmy Tepco Keisuke Macuo na tlačovej konferencii povedal, že energetická spoločnosť bude pokračovať v analýze vzoriek každý deň počas nasledujúceho mesiaca a dokonca aj neskôr.
Japonské ministerstvo životného prostredia uviedlo, že v piatok tiež vzalo vzorky vody z jedenástich rôznych lokalít a výsledky analýzy zverejní v nedeľu.